W Elblągu powstanie kompleks sportowy z całorocznym stokiem narciarskim. Jak będzie wyglądał?

i

Autor: pixabay.com

inwestycje

W Elblągu powstanie kompleks sportowy z całorocznym stokiem narciarskim. Jak będzie wyglądał?

2024-01-04 14:19

W ciągu 5 lat na Górze Chrobrego w Elblągu ma powstać kompleks rekreacyjno-sportowy z igielitowym stokiem narciarskim, kolejką grawitacyjną i parkiem linowym. Od nowego roku Górę Chrobrego przejmie dzierżawca, który ma zrealizować inwestycje sportowe.

Jak przekazał w piątek Urząd Miasta w Elblągu, od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje umowa dzierżawy Góry Chrobrego, którą prezydent Witold Wróblewski podpisał z firmą Urban Construction – zwycięzcą przetargu. Umowa zawarta została na okres 20 lat. Łączna powierzchnia dzierżawionego gruntu wynosi ponad 34 ha. Koszt dzierżawy to 165 tys. zł rocznie. Kwota ta będzie pomniejszona w ciągu pierwszych pięciu lat tj. w czasie realizacji zaplanowanych inwestycji. Dzierżawca zobowiązany jest do zagospodarowania terenu pod funkcje sportowo – rekreacyjne i zrealizowania inwestycji wynikających z przedstawionej w przetargu koncepcji funkcjonalno – przestrzennej oraz złożonego harmonogramu.

W Elblągu powstanie kompleks sportowy z całorocznym stokiem narciarskim. Jak będzie wyglądał?

Jak wskazali elbląscy urzędnicy, koncepcja zagospodarowania zakłada wykorzystanie dzierżawionego terenu zarówno latem, jak i zimą. Całościowe zagospodarowanie terenu ma nastąpić w ciągu 5 lat. Realizacja kompleksu rekreacyjno – sportowego podzielona została na cztery etapy.

W pierwszym etapie do końca 2026 roku wybudowane zostaną tory downhillowe, kolejka tyrolska i zjazdy pontonowe. W kolejnym roku ma powstać m.in. park linowy, park paintballa, punkty gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu.

Do końca 2028 roku przewiduje się wybudowanie stoku narciarskiego – igielitowego i kolejki grawitacyjnej.

W ostatnim czwartym etapie w 2029 roku zbudowany zostanie punkt widokowy, park zwierząt, saunarium. Dzierżawca planuje również stworzenie możliwości morsowania w okresie zimowym u podnóża Góry Chrobrego oraz wytyczenie i oznakowanie ścieżki turystyczno – spacerowej oraz ścieżki o charakterze edukacyjnym.

Jak zapowiada Urząd Miasta w Elblągu, podczas sezonu letniego będzie można korzystać ze wszystkich atrakcji. W okresie zimowym – w zależności od warunków pogodowych dostępna będzie większość atrakcji ze stokiem narciarskim, gdy będzie naturalny śnieg oraz ze zjazdami pontonowymi.

Dzierżawca po uruchomieniu kompleksu planuje również powstanie w nim centrum biegowego oraz atrakcje związane z paralotniami i spadochronami. Inwestor zakłada również powstanie hotelu z restauracją oraz kolei widokowej.

Zgadnij, o jakie miasto z Warmii i Mazur chodzi. Połowa punktów to już świetny wynik

Pytanie 1 z 10
Które miasto ma w swoim herbie postać św. Jakuba Starszego?
Elbląg. Wjechał pod prąd na S7