Kulturalne (nie)pokoje w Bibliotece i Muzeum

i

Autor: Krzysztof Jaworski Kulturalne (nie)pokoje w Bibliotece i Muzeum

Spotkanie, koncert i spektakl plenerowy. Kulturalne (NIE)pokoje w Elblągu

2022-06-07 15:34

Elbląskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne kończy projekt „Muzea ponad granicami”. W jego ramach m.in. otwarto dwie nowe wystawy, utworzono ogród zielny czy zakupiono sprzęt do organizacji wydarzeń plenerowych. Na wielki finał, 11 czerwca, Muzeum we współpracy z Biblioteką Elbląską im. C. Norwida organizuje wydarzenie Kulturalne (NIE)pokoje.

Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00 w Bibliotece Elbląskiej od spotkania z panią Krystyną Kurczab–Redlich, znaną dziennikarką, autorką reportaży i filmów dokumentujących wojnę w Czeczenii oraz wieloletnią korespondentką w Moskwie. Spotkanie poprowadzi dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

O godzinie 19.30 na dziedzińcu Muzeum będzie można wysłuchać koncertu młodych obiecujących elbląskich jazzmanów w składzie: Michał Korsak na perkusji, Kamil Hajduk na kontrabasie, Antoni Borycki na instrumentach klawiszowych i Szymon Dybała na trąbce, którzy zaprezentują znane standardy jazzowe w odświeżonej formule.

Ostatnim punktem Kulturalnych (NIE)Pokojów będzie spektakl Teatru Formy przygotowany na podstawie „Procesu” Franza Kafki, który rozpocznie się o godz. 21.00. Przedstawienie ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogłyby wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób każdym z nas. Reżyserem i autorem scenariusza jest Józef Markocki, za scenografię odpowiada Ilona Szurkowska, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, a całość została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Organizatorem imprezy jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, współorganizatorem Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida.