Andrzej Krawczyński senior podczas pracy

i

Autor: Andrzej Krawczyński Andrzej Krawczyński senior podczas pracy

Pierwszy polski joystick powstał w Elblągu

2021-10-28 13:29

28 października mija 37 lat od powstania pierwszego polskiego joysticka. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Mimo tego, iż jako nastolatek miał nakreśloną przez swojego ojca przyszłość, którą miało być ukończenie Technikum Przemysłu Torfowego w Elblągu, młody Andrzej miał inny zapisany w gwiazdach i płynący we krwi talent - od najmłodszych lat interesowały go elektronika i elektrotechnika. Bez zbędnych ogródek oświadczył więc, że nie będzie kontynuował nauki w wybranym dla niego przez rodzica zawodzie, a jako swoisty argumentum ad baculum zastosował metodę po prostu nie pojawiania się w nowej szkole. Ojciec postawiony przed takim faktem, daje synowi ostatecznie wolną wolę w zakresie wyboru swojej życiowej ścieżki, na której staje przyszły mentor - doświadczony zawodowo gdański elektronik i krótkofalowiec. To właśnie za jego sprawą, przekazana wiedza młodemu elblążaninowi jako nastoletniemu chłopcu za kilkanaście lat zaprocentuje, gdyż Andrzej Krawczyński senior w wieku 30 lat rozpoczyna najintensywniejszy okres swojego zawodowego życia.

Zdarzeniem mającym olbrzymi wpływ na przyszłe karty historii polskiej elektronicznej rozrywki, była wizyta w 1977 roku niezależnego elbląskiego konstruktora na 49. Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana zachodnia gra rozgrywająca się na ekranie telewizora; dzięki której za niespełna 3 lata od tego wydarzenia, w warsztacie Andrzeja Krawczyńskiego - powstaje pionierska polska gra telewizyjna posiadająca wiele innowacji w porównaniu z tą prezentowaną podczas wystawy.

Do kolejnej jej edycji zbudowanej cztery lata później, w miejsce dwóch potencjometrów, (z których jeden podczas gry odpowiedzialny jest za ruchy wertykalne, a drugi horyzontalne sterowanej przez gracza rakietki), elbląski wizjoner wpada na pomysł połączenia pracy tych dwóch potencjometrów za pośrednictwem wymyślonego urządzenia, którym można posługiwać się dzięki ruchom jednej dłoni. Ta genialna myśli techniczna przyczyniła się do powstania pierwszego polskiego joysticka, kiedy to syn wynalazcy w dniu 28 października 1984 roku - swoich jedenastych urodzin, zostaje obdarowany przez ojca zbudowaną przez niego kolejną grą telewizyjną doposażoną przez pierwszy polski joystick.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących historii rozwoju przemysłu rozrywkowego w Polsce i na świecie warto wybrać sie do Arcade Classics Muzeum Elbląg, mieszczącego się przy ulicy Wyczółkowskiego 3 G, w Elblągu jak również na stronę ArcadeClassics.pl

Krystian Ochman z radiową propozycją. Poznajcie Złodziei wyobraźni!
Sonda
Czy chciałbyć aby sztuczna inteligencja działała już w Polsce?