Czytelnia. Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

i

Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Czytelnia. Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

Opowieści i zdjęcia. Kolejne spotkanie elbląskiej Czytelni

2020-11-23 9:04

Książka Agnieszki Pajączkowskiej pt. „Wędrowny Zakład Fotograficzny” jest rezultatem pięcioletniego projektu, w trakcie którego autorka przejechała w sumie 4,5 tys. kilometrów i odwiedziła ponad dwieście przygranicznych miejscowości, tworząc portrety i zbierając opowieści portretowanych. O swojej pracy opowie podczas spotkania w cyklu #czytelnia.

Dzień dobry, prowadzę Wędrowny Zakład Fotograficzny. Robię zdjęcia portretowe i drukuję od ręki, na miejscu. Zdjęcia są za darmo albo za coś do jedzenia. Albo za opowieść. Bo pani pewnie stąd? Klisza nie pęknie, proszę się nie martwić – zdjęcia są cyfrowe. Wydrukuję na papierze, portret będzie tylko dla pani. Że stara i ludzi będzie straszyć? Bez obawy, nie dam go do gazety, a pani będzie miała pamiątkę. Bo kiedy pani ostatni raz zdjęcie sobie robiła? Trzydzieści lat temu? A widzi pani. Młodzi mają w komputerach, ale to nie to samo, prawda? Ja? Tak, mieszkam w samochodzie, jeżdżę latem wzdłuż granicy jak dawniej fotografowie. Pamięta pani, że portrety robili? Naprawdę płacić nie trzeba. Jajka wezmę, chętnie. Nie ma pośpiechu, pani się przyszykuje, ja zrobię zdjęcie.

Ale najpierw proszę powiedzieć – jak tu jest?

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorka tekstów naukowych i reportaży. Za książkę Wędrowny Zakład Fotograficzny otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak.

Rozmowę poprowadzi Dominik Żyłowski. Spotkanie odbędzie się 23 listopada, o godz. 18:00 na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.

Pokaz multimedialny, obrazy 3d i zdjęcia autorstwa Zdzisława Beksińskiego

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...