Sala Atletikonu po remoncie

i

Autor: Miejski Ośrodek Sportru i Rekreacji w Elblągu

Jest gdzie trenować. Elbląski Atletikon otwiera się po remoncie

2020-12-02 16:51

Od wybudowania w latach 70. w Sali Sportowej Atletikon (poza dociepleniem budynku) nie zmieniało się nic. Stara boazeria, zniszczone podłogi, szatnie i łazienki w opłakanym stanie – tak wyglądała codzienność elbląskich klubów sztuk walki czy podnoszenia ciężarów. To już historia - obiekt przeszedł gruntowny remont. Wykonali go pracownicy elbląskiego MOSiR-u.

Śląskie motocyklistki rozebrały się w szczytnym celu. Oto wyjątkowy kalendarz na 2021 rok

W ciągu ostatnich kilku dekad Sala Sportowa Atletikon służyła różnym klubom jako miejsce codziennych treningów. Z obiektu tego korzystają 2 sekcje bokserskie (UKS Kontra oraz KSW Tygrys), sekcja podnoszenia ciężarów (LUKS Meyer Elbląg), elbląski klub sztuk walki (Fighter Sambo Elbląg), a także podopieczni ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych (Sprawniejsi). Wspomniane kluby od wielu lat odnoszą sukcesy sportowe zarówno w kraju, jak i za granicą. Właśnie w Atletikonie swoje pierwsze kroki stawiali najlepsi elbląscy pięściarze, ciężarowcy, zapaśnicy, którzy następnie z powodzeniem reprezentowali Elbląg na arenie krajowej i międzynarodowej. W latach świetności odbywały się tu – przy dużej publiczności – liczne zawody. Nie byłoby tak dobrych wyników, gdyby nie odpowiednia baza sportowa. Niestety sala sportowa od wybudowania nie przeszła gruntownego remontu. Jedynie z zewnątrz obiekt został odnowiony i poddany termomodernizacji – w 2012 roku wymieniono stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, wykonano pokrycie dachu oraz docieplono ściany zewnętrzne. Natomiast wewnętrzna część wymagała ogromnych nakładów, dzięki którym Atletikon może ponownie służyć elbląskim sportowcom.

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?

W marcu, kiedy rozpoczęła się pandemia, a obiekty sportowe zostały zamknięte, zaczął się remont. Zakres robót niemalże z każdym dniem się powiększał. Obie sale do ćwiczeń, ale także zaplecze sanitarne, zmieniły się nie do poznania. Wykonano szereg zadań, mi.in. wylewka w małej sali, remont kapitalny parkietu w dużej sali wraz z postami do ćwiczeń. Zlikwidowana została boazeria, a ściany i sufit zostały pomalowane. Zadbano również o konstrukcje metalowe oraz barierki tak, aby wszystko wyglądało nowocześnie i przestronnie, a jednocześnie było jak najbardziej użytkowe. Ponadto poprawiono dach, który po kilku latach wymagał już naprawy. Dodatkowo wymieniona została instalacja elektryczna, zamontowano oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Poprawiona została wentylacja grawitacyjna, do której zamontowano również automatykę. Grzejniki wraz z przyłączami zostały wymienione, podobnie jak stolarka drzwiowa. Generalny remont nie ominął również korytarzy, szatni oraz łazienek. Ważną rzeczą jest to, że w dużej sali zamontowane zostało nagłośnienie, a na balkonie siedzenia dla widowni. Pozwoli to zapewne na organizowanie zawodów sportowych.

Cały remont przeprowadzony został metodą gospodarczą, a wszystkie czynności wykonywali pracownicy MOSiR. Te ciężkie zadania powierzone zostały nie tylko pracownikom ekipy technicznej, ale również pracownikom z innych obiektów – konserwatorom, ratownikom, pracownikom zaplecza sportowego. Koszt, który został poniesiony na przeprowadzenie remontu to niespełna 86 tysięcy złotych. Dotyczył on m.in. materiałów remontowych, grzejników, armatury, wyposażenia łazienek i szatni. Koszty pracownicze wyniosły ponad 170 tysięcy. Jeśli wynajęta zastałaby firma do realizacji tych prac, koszt byłby przypuszczalnie znacznie większy.

Sala Sportowa Atletikon znów może służyć sportowcom, którzy są zachwyceni tym, w jakich warunkach będą mogli trenować.