Erasmus

i

Autor: SP 11

Wycieczki, eksperymenty, warsztaty i rejs, czyli Erasmus w SP 11

2022-06-14 13:57

Realizowany w elbląskiej Jedenastce projekt pt. „Sustainable Environment” w ramach funduszy europejskich programu Erasmus plus to przedsięwzięcie, którego celem jest nie tylko rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych uczniów, ale również podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat bioróżnorodności.

Właśnie zakończyła się, organizowana przez SP 11 w Elblągu, wymiana międzynarodowa uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich czyli Polski, Grecji, Portugalii i Reunion.  Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest nauczycielka języka angielskiego Elżbieta Derlukiewicz, a wspomagają ją inni nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz lokalne instytucje.

Wśród różnorodnych działań zaproponowanych przez organizatorów były wycieczki  krajoznawcze, eksperymenty, warsztaty, rejs czy sportowa integracja oraz zajęcia terenowe. Miejscowe muzeum oraz starówka dostarczyły wielu wartościowych wrażeń, a rejs Kanałem Elbląskim oraz eksploracja Jeziora Drużno pozwoliła na obserwacje wielu gatunków zwierząt i roślin, których z powodzeniem szukaliśmy również w lokalnym lesie – Bażantarni. Pobyt na Helu i zwiedzanie Zatoki Puckiej to niezapomniane doświadczenie dla uczestników projektu, którzy pochodzą z południa Europy. Uroki Zamku w Malborku i Trójmiasta, a zwłaszcza Oceanarium Gdyńskiego i Gdańskiej starówki dostarczyły wiedzy o historii i kulturze tego regionu. Co więcej, szkolne koło gier planszowych oraz eksperymenty pozwoliły na wzajemne uczenie się młodych ludzi i było ciekawym doświadczeniem pod względem językowym. 

Dzięki nabytemu doświadczeniu, uczestnicy stali się bardziej otwarci na kulturę i historię krajów partnerskich. Poznanie lokalnych ekosystemów i zaznajomienie się z bioróżnorodnością obszarów naszego regionu wzbogaciło uczniów i nauczycieli o cenną wiedzę, która pozwoli im efektywnie dbać o środowisko naturalne.

Projekt i towarzyszące mu działania trwają nadal. Współpraca odbywa się również w przestrzeni online z wykorzystaniem  nowoczesnych narzędzi TIK oraz platformy eTwinning. Kolejne spotkanie na żywo już w listopadzie w słonecznej Portugalii.  

Za kulisami 20 sezonu "Przyjaciółek". Anka w kiepskim stanie po zawale serca
Sonda
Czy ktoś kiedyś krytykował cię za to, jak wyglądasz?