MASECZKI również NA CMENTARZACH. Niedzielski: pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu

i

Autor: pixabay.com MASECZKI również NA CMENTARZACH. Niedzielski: "pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu"

MASECZKI również NA CMENTARZACH. Niedzielski: "pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu"

2021-10-28 11:40

Czwarta fala przybiera na sile. Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Tylko w ciągu minionej doby odnotowano 8378 nowych przypadków. Czy w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju należy spodziewać się wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na Wszystkich Świętych? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Póki co rząd nie podał żadnych wytycznych na temat powrotu obostrzeń w Polsce. Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, obecnie mamy realne dwa zabezpieczenia przed zakażeniem. Pierwszym z nich są szczepienia. – Szczepienie, jak widać na każdym kroku w Polsce, po prostu działa. Wszystkie głosy, które opowiadają różne niestworzone historie, po prostu nie są prawdziwe. Szczepienie po prostu działa, chociażby ze względu na mniejszą liczbę hospitalizacji, z którą mamy do czynienia, mniejszą liczbę infekcji. A proszę pamiętać, że w tej chwili mamy do czynienia z wariantem delta, który jest o wiele bardziej zakaźny – podkreślił Niedzielski.

Wszystkich Świętych 2021. Niedzielski apeluje o noszenie maseczek na cmentarzach

Drugim zabezpieczeniem natomiast są maseczki. Szef MZ zaapelował, by nie zapominać o ich noszeniu i sięgnąć po nie również w trakcie wizyt na cmentarzach. – Podczas świąt tłumnie odwiedzamy cmentarze, trudno o zachowanie dystansu – zauważył.

– Apeluję do wszystkich, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt, aby oprócz tego faktu zaszczepienia, jeszcze stosować maseczki również na cmentarzach. Tu nie będzie żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich, za swoje otoczenie. W tradycji polskiej jest to, że tłumnie odwiedzamy cmentarze, ta liczba ludzi, którzy pojawiają się w tych miejscach pamięci jest bardzo duża, pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu, więc myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista – powiedział Niedzielski.

Dawid Kwiatkowski - piosenka Nieważne PIERWSZY RAZ na żywo w ESKA LIVE

Mniej upomnień, więcej mandatów za brak maseczek

Maseczki na cmentarzach są jedynie zaleceniem. Nie musimy zatem obawiać się mandatu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obowiązku noszenia maseczek w wyznaczonych miejscach publicznych, m.in. komunikacji miejskiej czy sklepach. Jak zapowiedział Niedzielski, ma być mniej upomnień, a więcej mandatów. - Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek, myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem to było zwracanie uwagi albo upomnienie, teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne, przypomnę, że pod tym kątem został zmieniony Kodeks wykroczeń - powiedział minister zdrowia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE