Wschodnia Bis w Elblągu

i

Autor: Krzysztof Jaworski

INWESTYCJE

Wschodnia już oficjalnie. Oddano do użytku kolejną elbląską ulicę

2023-11-02 14:38

Zakończyła się „Budowa odcinka drogi powiatowej ul. Wschodniej w Elblągu - Etap I. Inwestycja kosztowała ponad 14,2 mln zł.

Wschodnia oficjalnie otwarta

- Jest to odcinek o długości niespełna kilometra, z pełnym uzbrojeniem. Tak, jak zapowiadałem przed realizacją zadania szukaliśmy na ten cel środków zewnętrznych i to się udało. Od Skarbu Państwa otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 7,2 mln zł. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację inwestycji – przede wszystkim wykonawcy – firmie COLAS, która po raz pierwszy realizowała dla nas inwestycję. Praca została wykonana bardzo dobrze. Dziękuję również projektantom i nadzorowi. Inwestycja wbrew pozorom nie spowodowała żadnych zagrożeń ekologicznych, poprowadzona została nowym śladem, aby zachować aleję starych drzew, a w ramach kompensacji za wycinki nasadziliśmy 220 nowych drzew. I etap mamy zamknięty, droga została odebrana. Z niecierpliwością będę czekał na pieniądze na drugi etap. Powstało tu wiele nowych budynków. Obecnie te osiedla skomunikowane są z centrum miasta jedynie przez ul. Bema. Uważam, że nieodzowne jest włączenie w ul. Sybiraków, ale o tym będzie można rozmawiać, dopiero wtedy, jak będą na to środki finansowe. Nowa droga jest również bardzo ważna do obsługi rozbudowywanego cmentarza Dębica. Już jutro w dniu Wszystkich Świętych zostanie ona wykorzystana do parkowania aut – zaznacza Prezydent Witold Wróblewski.

- Na ulicy Bema będzie oddana nowa sygnalizacja świetlna, która dwukrotnie wydłuży czas przejazdy, więc te korki będą mniejsze, ale one całkowicie nie znikną. Wschodnia Bis jest konieczna – podkreśla Wiceprezydent Janusz Nowak.

Wykonawcą inwestycji była firma COLAS Polska sp. z o.o. Zadanie było realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres zamówienia obejmował wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie odcinka ul. Wschodniej bis o długości ok. 910,00 m (od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica). W ramach zadania wykonano jezdnię szerokości 7 m, zatoki autobusowe, obustronne chodniki, jednostronną dwukierunkową ścieżkę rowerową, zjazdy w celu skomunikowania drogi powiatowej z istniejącą drogą wewnętrzną i istniejącą zabudową oraz zabezpieczającymi dojazd do planowanej rozbudowy cmentarza miejskiego, kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne na całej długości. Odnowiona też została droga wewnętrzna ul. Wschodniej, a na połączeniu z drogą wojewódzką nr 509 – w ul. Łęczyckiej powstało nowe skrzyżowanie w formie ronda.

- Umowę podpisaliśmy w 2021 roku, a więc przeszliśmy zarówno przez okres pandemii, jak i wojny na Ukrainie, ale dzięki zaangażowaniu wszystkich stron udało się skończyć inwestycję z sukcesem. Niecierpliwie czekamy na kolejne etapy - mówił Daniel Krystkiewicz, przedstawiciel firmy COLAS Polska sp. z o.o., kierownik robót drogowych.

Koszt inwestycji wyniósł 14.256.540,82 zł, z czego 7.215.000,00 zł złotych to dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE