Pojemniki na żarówki

i

Autor: UM Elbląg

W pięciu miejscach w Elblągu powstały Miejskie Punkty Elektroodpadów

2021-05-28 13:21

Zużyte żarówki, baterie, płyty CD, ładowarki, czy stare telefony – bardzo często mieszkańcy mieli problem co zrobić z tymi niebezpiecznymi odpadami. Aby go rozwiązać w pięciu lokalizacjach powstały Miejskie Punkty Elektroodpadów.

- To kolejny element działań prowadzonych przez elbląski samorząd, którego celem jest zachęcenie mieszkańców do jeszcze większej segregacji odpadów. To kontynuacja wcześniejszych kampanii edukacyjnych, podczas której między innymi zakupiliśmy i przekazaliśmy zarządcom tablice na obudowy śmietnikowe dot. selektywnej zbiórki odpadów, czy stworzyliśmy wyszukiwarkę odpadów. Jesteśmy również w trakcie przygotowywania specjalnych pojemników na nakrętki. Będzie to nie tylko element akcji ekologicznej, ale również społecznej – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Koszt zakupu i montażu pojemników na elektroodpady wyniósł 100 tys. złotych. Zlokalizowane one zostały w pięciu punktach miasta, przy ulicach: Ogólnej 73, J. Chełmońskiego 4, M. Bałuckiego 13, Płk. Dąbka 77 oraz przy Al. Odrodzenia 10 w Elblągu.

- Wszyscy doskonale wiemy, że Elbląg jest pięknym, zielonym miastem. Chcielibyśmy w najbliższym czasie zaprezentować kilka nowych inicjatyw. To jest pierwszych pięć takich pojemników. Jeśli będzie potrzeba większej ilości, to na pewno będziemy nad tym pracowali. Staraliśmy się je tak rozmieścić, żeby były w większych skupiskach ludzi. Uważam, że są one nie tylko pożyteczne, ale też estetyczne – zaznacza Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

— My od ponad 20 lat segregujemy odpady. Niestety zdarzają się przypadki, że śmieci są mieszane, mimo umieszczonych na śmietnikach zasadach. Dbajmy o swoje środowisko, o nasze dzieci i wnuki, żeby jak najwięcej było zielonej przyrody i żebyśmy mieli czym oddychać — apeluje— mówił Adam Basiukiewicz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zrzeszeni”, gdzie umieszczony jest jeden z pojemników na elektroodpady.

Do Miejskich Punktów Elektroodpadów można wrzucać zużyte: baterie, żarówki, drobną elektronikę, płyty CD i DVD oraz telefony i ładowarki. Przypominamy jednocześnie, że większe zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, które nie mieszczą się w Miejskich Punktach Elektroodpadów (MPE) można oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu przy ul. Mazurskiej 42 oraz do Punktów Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych, znajdujących się w 6 lokalizacjach na terenie Elbląga (Al. Grunwaldzka 28, ul. S. Żeromskiego, ul. Płk. S. Dąbka 235, ul. Chełmońskiego 8, ul. Szańcowa 1, ul. Mazurska 42).

Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?
Brawurowy manewr na wiadukcie w Lesznie