Aktorzy elbląskiej sceny

i

Autor: Adrian Sajko

KULTURA

To będzie 314. premiera na deskach Sewruka. Elbląski teatr wystawi klasykę

2024-05-09 10:48

25 maja Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu wystawi sztukę „Kto się boi Virginii Woolf?”. Uniwersalną opowieść o małżeństwie, pozorach i maskach.

314. premiera elbląskiego teatru

„Kto się boi Virginii Woolf?”, to klasyka współczesnego dramatu. Drukowana wersja sztuki sprzedała się w ponad 70 000 egzemplarzy zaraz po premierze. Po raz pierwszy wystawiona w 1962 roku. Od tamtej pory grana setki razy na Broadwayu i londyńskim West Endzie. Jest wielkim hitem po dziś dzień. Filmowa adaptacja sztuki w 1966 roku została nagrodzona 2 Oscarami.

Dwie pary spotykają się wieczorem i piją. Dwójka z pozoru nienawidzących się ludzi oraz szczęśliwa para nowożeńców. Do tego litry wypitego alkoholu, sporo łez i dziecko, wokół którego toczy się akcja. Dziecko, którego…

Akcja spektaklu rozgrywa się w mieszkaniu Marty i Jerzego podczas spotkania z parą świeżo upieczonych małżonków Skarbie i Mikołajem. Z każdym drinkiem rozmowa przechodzi od kurtuazyjnych przyjemności do irytującej wymiany zdań na najbardziej skrywane tematy. Nowożeńcy wciągnięci w masochistyczną grę słowną statecznej pary zastanawiają się, czy ich przyszłość będzie podobna…

Na scenie zderzenie energii i młodości (Patrycja Bukowczan, gościnnie Barbara Liberek (m.in. „Krakowskie potwory”, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”),Filip Warot, Dominik Bloch) z dojrzałym i wnikliwym spojrzeniem reżysera Igora Gorzkowskiego, który proponuje kameralną formę spektaklu, zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem.

„Kto się boi Virginii Woolf?” Edward Albee, tłum. Jacek Poniedziałek, reżyseria Igor Gorzkowski. Obsada: Patrycja Bukowczan, Barbara Liberek (gościnnie), Filip Warot, Dominik Bloch. Premiera 25.05.2024 r.

26 maja godz. 19:00

28 maja godz. 19:00

29 maja godz. 19:00

Bilety do nabycia w kasie i na stronie Teatru.