Kierowcy

i

Autor: KMP ELBLĄG

Te zachowania elbląskich kierowców są na czarnej liście. Policjanci wyliczają wykroczenia

2021-03-11 11:54

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu! Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych! Te poważne wykroczenia popełniane przez kierujących często kończą się tragicznie.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu prowadzili działania pod kryptonimem NURD (niechronieni uczestnicy ruchu drogowego).

- Podczas działań skontrolowaliśmy 82 osoby, ujawniliśmy 8 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych oraz 5 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych – relacjonuje podkom. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP  w Elblągu. - Duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych powoduje nadmierna prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym. Tylko wczoraj elbląska drogówka skontrolowała 31 kierowców przekraczających prędkość, w tym 2 straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h

Policjanci w rozmowie z kontrolowanymi kierowcami, którzy od wielu lat posiadają prawo jazdy słyszą, że osoby te nie orientują się do czego sprowadza się manewr wyprzedania lub omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.

Przypominamy: Przejeżdżanie obok pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku to wyprzedzenie. Przejeżdżanie obok nieporuszającego się pojazdu to omijanie. Manewry te mają miejsce również wtedy kiedy jedziemy po drodze od dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku!   - Na takiej drodze, przed przejściem dla pieszych, musimy zrównać prędkość z pojazdem jadącym obok nas lub zatrzymać się jeśli sąsiedni pojazd to zrobił – dodaje podkom. Wiktor Kaczmarek.

Tu przykład z prowadzonego wcześniej wykroczenia gdzie o tych zasadach zapomniała osoba kierująca terenowym Nissanem a było to na ul. Płk. Dąbka w Elblągu. Za takie zachowanie policja nałoży mandat w wysokości 500zł i 10 pkt karnych, sąd może zasądzić grzywnę do 5000 zł oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat.

Sprzedawał ziemniaki, a okradł staruszkę

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?