Święto Wojska Polskiego w Elblągu

i

Autor: mjr Krzysztof Olkowski Święto Wojska Polskiego w Elblągu

Święto Wojska Polskiego w Elblągu

2021-08-13 14:39

W Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód w Elblągu na uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego, zebrali się żołnierze z jednostek garnizonu elbląskiego.

Garnizonowe obchody Święta Wojska Polskiego w Elblągu rozpoczęły się, w piątek 13 sierpnia na placu apelowym Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód. Zebranych gości przywitał dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. dyw. Krzysztof Motacki. Organizatorami uroczystości byli Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. dyw. Krzysztof Motacki oraz Dowódca Garnizonu Elbląg płk Andrzej Duda.

Święto Wojska Polskiego, to święto nie tylko nasze - żołnierzy, jest to także święto wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, narodu będącego członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. - powiedział gen. Motacki.

W minionych latach, w Elblągu odbywały się uroczystości związane ze świętem. Tak jak rok temu, ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem COVID-19, w trosce o wspólne dobro, zostały one znacząco ograniczone. Jednakże, jak co roku, żołnierze wspominają czas Bitwy Warszawskiej z wielkim szacunkiem i zadumą. Ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiły żołnierzom spotkanie się z mieszkańcami miasta, na których wsparcie zawsze mogą liczyć.

Dziękuję rodzinom , całemu społeczeństwu, innym służbom mundurowym, duchowieństwu za okazywane wsparcie i pomoc w naszej codziennej służbie.- mówił dowódca dywizji. Szczególne podziękowania kieruję do przyjaciół, sympatyków i mieszkańców garnizonu Elbląg – to dzięki Wam wszystkim czujemy się częścią miasta i regionu, w którym służymy. – podkreślił generał.

Podczas apelu odczytano rozkazy o wyróżnieniach oraz mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe. Dowódcy jednostek wręczyli żołnierzom medale, odznaczenia oraz akty mianowań. W trakcie uroczystości orkiestra wojskowa wykonała pieśni okolicznościowe. Defilada pododdziałów zakończyła apel, po którym goście udali się na mszę świętą koncelebrowaną w intencji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego w Katedrze pw. Św. Mikołaja.

Policjanci eskortowali 10-latka na przeszczep serca

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?