Jedna z poprzednich Scen przy Stoliku w elbląskim Teatrze

i

Autor: Krzysztof Jaworski

Spróbujmy jeszcze raz. Ostatnia elbląska Scena przy Stoliku

2024-03-22 15:34

Spróbujmy jeszcze raz. To tytuł sztuki, która zakończy tegoroczny sezon teatralny „Sceny przy stoliku” w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Będzie okazja jej posłuchać w poniedziałek (25 marca) na dużej scenie elbląskiego teatru.

Ostatnia Scena przy Stoliku w elbląskim Teatrze

„Spróbujmy jeszcze raz”, to zabawna komedia w dwóch aktach, z których każdy jest oddzielną historią, opowiadającą o perypetiach par w średnim wieku. Poznamy tylko historię bohaterów drugiej części, zatytułowanej „Żonaci kochankowie”. On – znudzony mąż skupiający się na ignorowaniu marudzenia żony i Ona – niespełniona gospodyni domowa, która stara się jeszcze raz pobudzić stygnące uczucia. Pomóc w tym ma kontrowersyjny seksuolog.

Tekst Murray’a Schisgal’a usłyszymy w interpretacji aktorów elbląskiej sceny – Kariny Węgiełek i Mikołaja Ostrowskiego. Scena przy Stoliku i sztuka Spróbujmy jeszcze raz w poniedziałek (25.03) o 18.00 na dużej scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu (wejście od ul. Teatralnej).

Murray Schisgal, autor sztuki, to amerykański pisarz i scenarzysta. Urodził się w Brooklynie. Ukończył konserwatorium oraz szkołę prawniczą. Pracował jako nauczyciel, dorabiał jako muzyk.W latach 1944-1946 służył w amerykańskiej marynarce. Debiutował na scenie, jako dramatopisarz, najpierw w Londynie (“The Typist”, 1961), a dopiero potem w Nowym Jorku (1963). Pierwszym sukcesem na Broadwayu stała się sztuka o pseudointelektualistach zatytułowana “Luv”, która miała premierę w 1964 roku i za którą dostał nominację do „Tony Award” dla najlepszej sztuki oraz dla najlepszego autora roku. Sztuka stała się też w 1967 podstawą adaptacji filmowej, z udziałem Jacka Lemmona i Petera Falka. W tym samym roku Schisgal opracował scenariusz filmu, opartego na własnej sztuce “The Tiger MakesOut”, w którym zadebiutował Dustin Hoffman. Schisgal był też jednym z trzech scenarzystów słynnego filmu “Tootsie” (1982, nominacja do Oskara), w którym zagrał także małą rolę jednego z uczestników party. W Polsce znane są zwłaszcza jego sztuki, m.in. “Sie kochamy”, “Spróbujmy jeszcze raz” czy “Zawiść”.