Niemieccy cywile i żołnierze na jednej z dróg ewakuacyjnych w okolicach Braniewa

i

Autor: Bundesarchiv-Bild 146-1976-072-09. Niemieccy cywile i żołnierze na jednej z dróg ewakuacyjnych w okolicach Braniewa

Spotkanie o historii regionu. Mierzeja i Zalew Wiślany w 1945

2021-11-15 15:13

W środę, 17 listopada 2021, Jachtklub Elbląg zaprasza do swojej siedziby na kawiarenkę historyczną. Dr Tomasz Gliniecki, wygłosi prelekcję o historii regionu pt. „Lodowa pułapka. Ataki na niemieckie szlaki transportowe po Zalewie Wiślanym w 1945 roku”.

W ostatnich miesiącach II wojny światowej po zamarzniętym Zalewie Wiślanym odbywała się ewakuacja wojsk niemieckich i ludności cywilnej z odciętego walkami regionu Prus Wschodnich. Przez wiele tygodni trasy komunikacyjne poprowadzone były po lodzie. Radzieckie lotnictwo, a zwłaszcza samoloty szturmowe, atakowały te drogi, niszcząc transporty o charakterze wojskowym, jak i cywilnym. Prelegent zanalizuje wydarzenia z lutego-marca 1945 r., przywołując wspomnienia Niemców i archiwalną dokumentację jednostek lotniczych Armii Czerwonej. Przedstawi także unikatowe zdjęcia z rozpoznania lotniczego, na których widać jadące po lodzie kolumny cywilnych wozów konnych.

Tomasz Gliniecki – elblążanin, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Obecnie pracownik naukowy Muzeum Stutthof w Sztutowie, wcześniej zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i kierownik działu w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Przez wiele lat był dziennikarzem mediów regionalnych, w tym redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”, stąd zainteresowania badawcze lokuje na styku historii wojskowości z medioznawstwem. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w elbląskim Jachtklubie przy ul. Radomskiej 29. Zapewniamy słodki poczęstunek i ciepłe napoje. Wstęp wolny.

Niezwykły tramwaj z powstańcami. Wycieczka po Warszawie jak przed wojną