Rośnie liczba nielegalnie zatrudnionych Ukraińców na Warmii i Mazurach

2022-10-04 10:33

Obywatele Ukrainy stanowią 76% nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Pozostali pochodzą z Gruzji, Białorusi, Indonezji, Mołdawii, Rosji i Bangladeszu.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 30 września tego roku wszczęli blisko 106 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Sprawdzono pracę prawie 4 300 obcokrajowców. Okazało się, że 920 osobom powierzono ją niezgodnie z przepisami. Najwięcej, bo aż 26% cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 10% w ełckim, 9% iławskim, 8% mrągowskim. Po 7% w powiecie ostródzkim, giżyckim i piskim. Stwierdzone naruszenia przepisów dotyczyły pracy bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.

W tym roku branża budowlana przoduje w nielegalnym zatrudnieniu cudzoziemców. To 3% wzrost w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Tuż za budownictwem znajduje się pośrednictwo pracy, a dalej gastronomia, produkcja i usługi.

Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 89 tys. zł.

Kmdr Por. Maksymilian Dura: Rosjanie nie mają środków by zaatakować Polskę
Sonda
Czy popierasz pomysł bonu na zakup sprzętu AGD?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE