Pieniądze województwo

i

Autor: Facebook: Gustaw Marek Brzezin

Rekordowy zastrzyk pieniędzy dla województwa. Środki mają trafić do elbląskiego portu

2021-06-28 11:36

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin nazwał "sukcesem" przyznanie regionowi kwoty ponad 1,7 mld euro w ramach podziału funduszy unijnych na programy regionalne. Zapowiedział, że z tych środków może m.in. powstać port w Elblągu oraz uzbrojone tereny przy lotnisku w Szymanach.

Brzezin poinformował, że w ocenie samorządu regionu środki te mogą pomóc w powstaniu portu w Elblągu. W związku z przekopem Mierzei Wiślanej obecny port wymaga przebudowy, na którą nie stać samorządu Elbląga. W ocenie marszałka miasto Elbląg będzie mogło się starać o wsparcie finansowe na tę inwestycję.

Brzezin przyznał także, że z nowego RPO może zostać sfinansowany remont kanału elbląskiego. "To by się zapewne mogło odbyć przy udziale Wód Polskich" - podkreślił marszałek.

Samorząd województwa chce też uzbroić za pieniądze z RPO działki przylegające do portu lotniczego w Szymanach. Brzezin zapowiedział, że na jednej z parcel samorząd regionu chce zbudować farmę fotowoltaiczną, która będzie zasilała lotnisko. "Chcemy uniezależnienia energetycznego dla naszego lotniska" - podkreślił Brzezin.

Zlot zabytkowych samochodów w Bydgoszczy

Ssak, gad, czy ryba? Wcale nienajłatwiejszy quiz o zwierzętach

Pytanie 1 z 10
Spędzający znaczną część życia w wodzie dziobak to: