NIższe opłaty za koncesję

i

Autor: UM Elbląg

Radni zagłosowali: W Elblągu niższe opłaty dla branży gastronomicznej

2021-02-01 12:16

Miasto obniża opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Stosowny projekt uchwały stanął na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. O rozwiązaniu, które powinno wspomóc zamkniętą z powodu pandemii branżę gastronomiczną mówili podczas konferencji prasowej senator Jerzy Wcisła, Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

W minionym roku uruchomiliśmy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w postaci ulg, umorzeń i odroczeń w spłacie podatków, czynszów i dzierżaw. Do tej pory skorzystało z tej pomocy 228 elbląskich przedsiębiorców na łączną kwotę 917 tys. zł – przypomniał prezydent Wróblewski – Jesteśmy w kontakcie z przedsiębiorcami, a w ostatnich dniach wpłynął do Rady Miejskiej wniosek w sprawie obniżenia opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Taką możliwość dał ustawodawca, opłaty takie wnosi się do końca stycznia. Przedsiębiorcy wystąpili o wsparcie w tej kwestii. W superekspresowym tempie przygotowany został projekt uchwały i zwołana została sesja nadzwyczajna, właśnie z uwagi na termin wnoszenia opłat.  Pochyliliśmy się nad tym tematem i jak wynika z deklaracji radni przyjmą wprowadzenie niższych opłat o 1/3 - informował Wróblewski                                   - Chciałem podziękować pracownikom Biura Rady Miejskiej i urzędnikom poszczególnych departamentów, to dzięki nim udało się przygotować odpowiednie przepisy i szybko zwołać sesję. To tryb nadzwyczajny, ale jako samorząd reagujemy na takie możliwości. Pozwoli to zmniejszyć obciążenia finansowe przedsiębiorców z branży gastronomicznej – mówił Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

Wniosek zakłada 33- procentową bonifikatę dla przedsiębiorców prowadzących puby, bary czy restauracje, którzy z powodu restrykcji sanitarnych musieli zamknąć swoje obiekty.

- Jestem w stałym kontakcie z naszymi gastronomikami i dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy tak szybko stosowną uchwałę przygotowali. Na chwilę obecną nie ma aż tak dużo miast, które się na to decydują. Z jednej strony trudną  sytuację mają gastronomicy, ale z drugiej na swoje barki taką pomoc biorą samorządy, a ich dochody nie są rekompensowane z budżetu centralnego. Dlatego w Senacie chcemy wnieść inicjatywę, aby takie obciążenia przerzucić z  samorządu na budżet centralny – wskazywał senator Jerzy Wcisła

Łodzianie zbudowali serce z monet. Wszystko dla WOŚP