przekop lepsza fota

i

Autor: Joanna Siudak

Przekop przez Mierzeję Wiślaną oficjalnie otwarty

2022-09-17 18:16

W sobotę, 17 września, w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - prezydent Andrzej Duda otworzył kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej. Po przemówieniach, pierwszy statek: Zodiak II przepłynął przez śluzę w kierunku Zatoki Gdańskiej.

Na wydarzenie przybyły setki mieszkańców z różnych części Polski, m.in. Bydgoszczy, Warszawy, Torunia, Łodzi i okolicznych miejscowości Zalewu Wiślanego. Turyści uroczystość mogli oglądać jedynie z mostu, ale i tak inwestycja robiła na nich wrażenie. Po otwarciu przekopu na Bałtyk nie trzeba będzie wypływać przez rosyjską Cieśninę Piławską. To ma dać Polsce całkowitą niezależność względem Rosji.

– Jest to bardzo ważny czas dla miasta Elbląga i bardzo cieszę się, że pan prezydent z całym samorządem bardzo aktywnie działa w zakresie rozwoju portu w Elblągu. Gratuluję przygotowania portu na nową rzeczywistość, na te nowe czasy. Widzę, że Pan prezydent jest świadectwem działania osobistego. Praktycznie cały czas jest w kursie dzieła. No i oczywiście my współpracujemy w tym zakresie. Na samym początku naszej kadencji – można powiedzieć – udaliśmy się też do Gdańska, do Marszałka Struka, by w jakiś sposób sygnalizować wolę regionu, pana prezydenta miasta, otwarcie mówiąc że zależy nam na tej inwestycji, bo to jest otwarcie na te morskie na Bałtyk, na świat Potwierdzenie tego jest także fakt, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na przyszły okres programowania mamy w kluczowym zapisie około 40 mln euro, właśnie na infrastrukturę, na rozwój portu w Elblągu. I wszelkie działania, które z tym byłyby związane, oczywiście przed nami negocjacje z Komisją Europejską – to nie jest łatwy proces – podkreślał podczas konferencji prasowej "Obierz kurs na Elbląg" Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Od niedzieli z nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską będą mogły korzystać prywatne jednostki. Pierwsza część inwestycji pochłonęła 2 mld złotych.

Niebiańskim samolotem lecą w poślubną podróż
Sonda
Czy Białoruś powinna zostać wykluczona z międzynarodowych rozgrywek piłkarskich?