Podwójny wernisaż w elbląskim Muzeum

i

Autor: Muzeum w Elblągu Podwójny wernisaż w elbląskim Muzeum

Podwójny wernisaż w muzeum. Elbląg czasów przed i powojennych

2021-11-04 13:23

W piątek (05.11) w elbląskim Muzeum odbędzie się wernisaż nowych ekspozycji. Po długiej przerwie, w zmienionej oprawie powróci wystawa „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”. Po raz pierwszy będzie też okazja, by obejrzeć wystawę „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”.

Część oficjalna wydarzenia odbędzie się na dziedzińcu, dlatego warto zadbać o ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Zwiedzanie indywidualne wystaw, które potem nastąpi, będzie możliwe z zachowaniem wszelkich obostrzeń - ograniczona liczba osób zwiedzających jednocześnie, zachowanie bezpiecznego dystansu, dezynfekcja oraz maseczki osłaniające usta i nos. Muzeum zastrzega sobie ponadto możliwość zmiany terminu lub odwołania wydarzenia w przypadku zaostrzenia przepisów związanych z pandemią COVID-19.

„Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii” to opowieść o dawnych mieszkańcach Elbląga i okolic, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę. Trzon ekspozycji stanowią materiały filmowe przygotowane w oparciu o szereg wywiadów z przedwojennymi mieszkańcami miasta. Dowiemy się z nich między innymi o dziecięcych zabawach, nauce i obwiązkach, miejscach dawnych wycieczek, wschodniopruskiej kuchni i ulubionych potrawach, modzie, wyposażeniu wnętrz czy świętach. Wystawa wzbogacona została o rodzinne pamiątki, archiwalne zdjęcia oraz aranżacje wnętrz z epoki – kobiecy salonik z kopiami strojów, fragment dawnej kuchni, kącik dziecięcych zabaw, przedwojenny magiel skrzyniowy oraz makietę jednego z najważniejszych miejsc dawnego Elbląga- Placu Fryderyka Wilhelma wykonaną przez Pana Hansa Joachima Pfau. Z wystawy „Świadectwa” przechodzimy przez symboliczną „strefę wojenną” na ekspozycję „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”, która daje wgląd w niełatwy, pełen wyrzeczeń, niepewności i trosk okres dziejów miasta. Ten czas był jednocześnie naznaczony nadzieją, ale przede wszystkim ciężką pracą ludzi, którzy dobrowolnie lub pod przymusem przybyli tu z różnych stron, by z mozołem odbudowywać nieznane sobie wcześniej miasto i tworzyć zręby życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ekspozycja podzielona jest na 12 tematycznych stref, a prezentowane w nich treści ukazano na tle symbolicznie zaaranżowanych miejsc, takich jak dworzec kolejowy, wyszabrowane „poniemieckie” mieszkanie, więzienna cela czy klasa szkolna. Na wystawie zobaczyć można archiwalne zdjęcia zniszczonego miasta, prywatne fotografie elblążan z tego okresu, pamiątki przywiezione przez osiedleńców z ich rodzinnych stron, różnego rodzaju dokumenty czy artefakty, które stały się zalążkiem zbiorów powstałego w 1954 r. muzeum. Ekspozycję wzbogacają multimedia - „okno” wagonu tramwajowego ze zmieniającymi się na trasie jego przejazdu widokami zrujnowanych budynków przy ulicy Królewieckiej oraz ekran, na którym ukazane są poszczególne elbląskie obiekty przed 1945 r. oraz tuż po zakończeniu działań wojennych.

Podwójny wernisaż odbędzie się 5 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Muzeum lalek w Pilźnie

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków