Brama Targowa, to tu miał miejsce wyczyn Piekarczyka

i

Autor: Krzysztof Jaworski Brama targowa w Elblągu

Piekarczyk oczami dzieciaków. Film na okrągłą rocznicę krzyżackiego napadu [WIDEO]

2021-03-10 12:17

Rozpoczęły się obchody 500-lecia obrony Elbląga przed krzyżackim atakiem. 8 marca w roku 1521 miasto miał obronić legendarny czeladnik piekarski. Z okazji okrągłej rocznicy powstał specjalny film przygotowany przez elbląskie przedszkolaki.

Obchody wyczynu Piekarczyka będą trwały przez niemal cały rok. Choć pandemia pokrzyżowała wiele planów, to miasto zamierza świętować i przypominać kolejnemu pokoleniu legendę o sprytnym chłopaku z łopatą, który przeciął nią linę podtrzymującą kratę w bramie i uniemożliwił Krzyżakom zajęcie Elbląga. Chociaż tak naprawdę nie wiadomo czy Piekarczyk był chłopcem, czy raczej dorosłym mężczyzną, jak miał na imię, czy kratę w bramie udało mu się spuścić samodzielnie czy z czyjąś pomocą i czy zrobił to łopatą. Wiadomo, że takie wydarzenie miało miejsce, i że przeszło do legendy. Legendę o Piekarczyku opowiedzianej przez dzieci z elbląskich przedszkoli można obejrzeć na kanale Youtube:

Raport z Anteny 10.03, godz.10

W sieci dostępny też jest inny film powstały na 500 lecie obrony Elbląga przed krzyżackim napadem. Nosi tytuł Anonimowy bohater. Obchody roku Piekarczyka potrwają do końca wakacji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?