Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Wiesłaby Rynkiewicz-Domino

i

Autor: Muzeum w Elblągu

O historii miasta i wyjątkowej pasjonatce dziejów Elbląga

2023-06-05 14:41

W elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyła się konferencja poświęcona pamięci Wiesławy Rynkiewicz-Domino „Elbląg na przestrzeni wieków - historia miasta, ludzi, idei”.

Spotykanie otworzyli Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i dr Elżbieta Paprocka, prezes elbląskiego oddziału PTH. Następnie sylwetkę Wiesławy Rynkiewicz-Domino oraz jej zawodowe pasje, rozległą wiedzę i dokonania na rzecz propagowania historii miasta nakreśliła Małgorzata Gizińska.  

Tematyka prezentowana na konferencji była tak różnorodna, jak złożone były zainteresowania jej patronki. Każde z omawianych zagadnień z powodzeniem mogło bowiem zostać w przeszłości szeroko omówione z Wiesławą Rynkiewicz-Domino. Dr Mirosław Marcinkowski podsumował wieloletnie badania elbląskiego zamku krzyżackiego, konsultowane z kustoszką niejednokrotnie. Następnie dr Elżbieta Paprocka opowiedziała o organizowanych w XVIII-wiecznym Elblągu loteriach, zaznaczając że podczas przygotowywania wystąpienia odczuła potrzebę zasięgnięcia opinii Wiesławy Rynkiewicz-Domino. Uczestnicy mogli również poznać obraz przestrzeni miasta z 1839 roku nakreślony przez dr Jerzego Domino oraz nieco więcej dowiedzieć się o elbląskich parkach i terenach zielonych dzięki wykładowi Grzegorza Stasiełowicza. Na zakończenie części pierwszej konferencji Piotr Adamczyk opowiedział o przedwojennych reklamach publikowanych w elbląskiej prasie.

Po przerwie swój wykład na temat rybołówstwa i handlu rybami w Elblągu XVI-XVIII w. zaprezentował prof. dr hab. Andrzej Groth, który współpracował z patronką konferencji przy publikacji „Historia Elbląga”. Bartłomiej Butryn z Muzeum Zamkowego w Malborku przybliżył tajniki złotniczych opraw książkowych wykonywanych przez elbląskich rzemieślników. O XIX-wiecznej przebudowie elbląskiego kościoła Mariackiego opowiedział Bartosz Skop, odwołując się do największej pasji Wiesławy Rynkiewicz-Domino, jaką była architektura. Na zakończenie części merytorycznej wystąpił dr Arkadiusz Wełniak opowiadając o relacjach wspomnieniowych i ich roli w badaniach historycznych oraz o wsparciu jakie otrzymał od kustoszki w swojej pracy naukowej.

Podczas konferencji odsłonięto tablicę upamiętniającą Wiesławę Rynkiewicz-Domino, która znalazła swoje miejsce w ogrodzie zielnym na muzealnym dziedzińcu, założonym z jej inicjatywy. Tekst utrwalony na tablicy brzmi:

„Pamięci Wiesławy Rynkiewicz-Domino. Kustoszki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w latach 1986 – 2021. W dowód uznania i wdzięczności. Przyjaciele”

Ogromne wrażenie na zebranych zrobiła następnie projekcja filmu z cyklu „Krótka historia – Obraz św. Alberta”, w którym Wiesława Rynkiewicz-Domino w sobie właściwy magiczny sposób prezentuje niedokończone dzieło artysty, zwracając uwagę widzów na każdy element i wydobywając znaczenie z niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka szczegółów.

Po projekcji dr Jerzy Domino podziękował zebranym za tak wyjątkowe upamiętnienie postaci żony, która znaczną część swojego życia poświęciła zgłębianiu historii miasta i pracy w muzeum. Na zakończenie kilka spośród osób, mających w przeszłości zaszczyt współpracować z Wiesławą Rynkiewicz-Domino, podzieliło się swoimi wspomnieniami związanymi z jej postacią. Wśród nich był między innymi Wojciech Ławrynowicz, elbląski rekonstruktor, który tak podsumował swoją relację z patronką konferencji: „Pani Wiesia była świetnym fachowcem, miała ogromną wiedzę, ale ja ją zapamiętam przede wszystkim jako bardzo dobrego człowieka. Myśląc o Wiesi, nie myślę o jej wiedzy – pomimo że była omnibusem – ale to była osoba, która miała wielką, wspaniałą, dobrą energię. Kształtowała nie tylko swoich współpracowników, ale także nas – ludzi spoza muzeum.”

Wiesława Rynkiewicz-Domino (1958 – 2021) była historykiem sztuki i wieloletnim, cenionym pracownikiem elbląskiego muzeum. Zajmowała się kolekcjami sztuki, rzemiosła, mebli, detalu architektonicznego, rękopisów, starodruków i ikonografii. Spod jej ręki wyszły scenariusze licznych wystaw prezentowanych w elbląskim muzeum. Tworzyła opracowania z zakresu historii sztuki i architektury oraz projekty elementów dawnego wyposażenia wnętrz. Miała najróżniejsze zainteresowania, lecz największą jej pasją była architektura. Swą rozległą wiedzą na temat dziejów Elbląga i regionu obdarowywała każdego kto się do niej zwrócił.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE