Nowi oficerowie -  terytorialsi z Warmii i Mazur

i

Autor: Zespół prasowy 4W-MBOT Nowi oficerowie - terytorialsi z Warmii i Mazur

wojsko

Nowi oficerowie - terytorialsi z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

2023-09-12 8:12

Po ukończeniu kursu „Agrykola”, do grona oficerów dołączyło dziewięciu żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Teraz obejmą oni nowe stanowiska w swoich macierzystych batalionach, m.in. w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Ełku i Braniewie.

Uroczysta promocja oficerska odbyła się przed kilkoma dniami na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Stopień podporucznika otrzymało łącznie ponad 200 żołnierzy, spośród których blisko 60 to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówią świeżo upieczeni oficerowie, to nie był zwyczajny awans, to także ogromny zaszczyt. -Był to czas pełen uniesień, wzruszeń a przede wszystkim dumy z tego w jakim miejscu się znaleźliśmy. Przed nami wiele lat ciężkiej pracy w kształtowaniu siebie i swoich żołnierzy – podsumował po ślubowaniu ppor. Jakub z 4 W-MBOT.

Uzyskanie stopnia oficerskiego oznacza objęcie nowych obowiązków, najczęściej związanych z dowodzeniem.

- Oficer musi umieć odpowiednio podejść do ludzi, być wzorem na wielu płaszczyznach, w zakresie wiedzy wojskowej, sprawności fizycznej i w umiejętności podejmowania ważnych decyzji – mówił po złożeniu ślubowania ppor. Rafał.

Kurs oficerski „Agrykola” to szkolenie dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. To forma służby, która pozwala na łączenie aktywności wojskowej z życiem zawodowym, także w przypadku oficerów. -Kurs był dla mnie sprawdzianem mojej determinacji, pokory, umiejętności pogodzenia życia rodzinnego i służby w wojsku – mówiła ppor. Helena.

- Gdy w 2019 roku składałam przysięgę wojskową, nie spodziewałam się, że cztery lata później będę składać ślubowanie w tak szczególnym miejscu, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza – wspominała oficer Wojska Polskiego.

- Zostanie oficerem Wojska Polskiego było jednym z celów postawionych samej sobie z momentem rozpoczęcia Terytorialnej Służby Wojskowej – podkreśliła promowana ppor.  Magdalena.

Kurs oficerski „Agrykola” nawiązuje do konspiracyjnego szkolenia o tej samej nazwie, które było organizowane podczas II wojny światowej przez Armię Krajową. O udział w kursie mogą ubiegać się żołnierze, którzy posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia. Nie mogą być karani, muszą też pozytywnie przejść test sprawności fizycznej.

Zespół prasowy 4W-MBOTop. as

Otwarto nowoczesny wiadukt na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy

Milionerzy znowu na antenie. Rozwiąż quiz i przekonaj się czy nowe pytania są trudne

Pytanie 1 z 10
Kto prowadzi śledztwo w książce Agathy Christie o morderstwie w luksusowym pociągu?
Źródło: Nowi oficerowie - terytorialsi z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE