4. Warmińsko- Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

i

Autor: 4. Warmińsko- Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej 4. Warmińsko- Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Nowi kandydaci zasilają szeregi WOT, a starsi koledzy intensywnie się szkolą

2021-03-08 17:26

Blisko 80 ochotników, którzy już posiadają przeszkolenie wojskowe stawiło się w olsztyńskiej jednostce, by wstąpić w szeregi 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym gronie znaleźli się także żołnierze z Elbląga, Braniewa i okolicznych miejscowości.

Mowa o ochotnikach- żołnierzach rezerwy, którzy do Olsztyna przyjechali z całego województwa i wezmą udział w szkoleniu wyrównawczym w 45 batalionie lekkiej piechoty. Wśród ochotników znajdują się m.in.: medycy, kucharz, menadżerowie, mechanicy, właściciele i dyrektorzy firm oraz operatorzy ciężkich maszyn. Są wśród nich również miłośnicy motoryzacji, wspinaczki wysokogórskiej, medycyny i historii. Żołnierze po zakończeniu szkolenia wyrównawczego trafią do poszczególnych batalionów 4. W-MBOT.

Zanim jednak nowo powołani żołnierze, przekroczyli bramę koszar, przeszli testy na obecność wirusa SARS CoV-2. Przyjęcie żołnierzy odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym. Przez kolejne cztery weekendy ochotnicy pogłębiać będą swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień m.in. zasad zachowania się na współczesnym polu walki oraz przetrwania. Ważnym elementem szkolenia będzie również pomoc przedmedyczna i topografia. Jednak główny nacisk zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią.

Ten etap z kolei mają za sobą starsi stażem koledzy z 45blp, którzy w tym samym czasie przechodzą intensywne szkolenie wyrównujące w Morągu. Terytorialsi olsztyńskiego batalionu doskonalą działania w obronie i kontakcie z przeciwnikiem, taktykę w działaniach niekonwencjonalnych, rzut granatem oraz szkolenie strzeleckie. Takie ćwiczenia to doskonała okazja sprawdzenia percepcji, skupienia, strategicznego myślenia oraz sprawności taktycznej w momencie kiedy towarzyszy przy tym zmęczenie fizyczne.

Zainteresowani pełnieniem Terytorialnej Służby Wojskowej powinni swoje kroki powinni skierować do właściwej Komendy Uzupełnień, by złożyć wniosek i przejść kwalifikację wojskową. W szeregach WOT w chwili obecnej jest już ponad 27 tyś. żołnierzy, w tym blisko 4400 kobiet.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Zostań Żołnierzem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?