Scena przy Stoliku w elbląskim teatrze

i

Autor: Teatr im. Aleksandra Sewruka

Noblista na początek. Na deski elbląskiego teatru wraca Scena przy Stoliku

2023-11-08 8:18

Już 13 listopada powraca „Scena przy stoliku” i to z tekstem tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. „Tak było”, to tytuł monodramu, na który zapraszają Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

„Tak było” (przekład – Halina Thylwe), to monolog doskonale odzwierciedlający twórczość noblisty, jego styl, gdzie dla autora najważniejszy jest rytm pisania. Fosse jest minimalistą słowa. Jego postacie mówią oszczędnie, często powtarzają swoje kwestie. Słownictwo dramaturga jest bardzo skromne. Bezimienny, przebywający najprawdopodobniej w domu opieki bohater patrzy na swoje życie jak na Eliotowski „stos pokruszonych obrazów”. Przeszłość aktualizuje się w teraźniejszości, wspomnienia mieszają się, zacierają się granice, a mężczyzna usilnie stara się przekonać sam siebie, że „tak było”.

Monolog „Tak było” usłyszymy w interpretacji Dariusza Siastacza aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ostatnio mieliśmy okazję podziwiać jego kunszt aktorski w najnowszej elbląskiej premierze „Sługa dwóch panów”. Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. 12 listopada 1981 roku miał miejsce jego debiut teatralny. Występował na scenach wielu teatrów, m.in. a Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie a od 2017 roku związany jest z elbląską sceną. Bogaty też jest jego dorobek zarówno na dużym jak i małym ekranie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym I miejsce podczas XI Przeglądu Piosenki Aktorskiej (1990 r.), Grand Prix za monodram „Chodnik” Rafała Bryndala w reż. Tomasza Dutkiewicza przyznane na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1996 r.).

Jon Fosse urodził się w 1959 roku. Od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych norweskich dramatopisarzy. Tworzy w języku nynorsk. Debiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne” a jego pierwsza sztuka teatralna, „Nigdy się nie rozłączymy”, została wystawiona w roku 1994. Fosse jest również autorem esejów, tomów poezji i książek dla dzieci. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

Teatr im. A.Sewruka w Elblągu, 13 listopada 2023 r. godz. 18.00. Bilety w cenie 10,00 zł do nabycia w kasie teatru.