Autor: uks silvant kajak

sport

Awans Silvant Kajak na kwalifikacje olimpijskie. Niesamowite występy elbląskich kajakarzy

2023-06-14 11:34

Na Poznańskiej Malcie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w kajakarstwie klasycznym. Elbląski klub sportowy Silvant Kajak reprezentowało sześciu zawodników. Kajakarze do Elbląga wrócili z wywalczonym udziałem w kwalifikacjach Olimpijskich - dwoma złotymi i jednym srebrnym medalem.

Silvant Kajak z sukcesami

Pierwszego dnia odbył się wyścig Reprezentacyjny na olimpijskim dystansie 500m w którym udział brał zawodnik Silvantu – Przemysław Korsak. Stawką tego biegu było wywalczenie udziału w kwalifikacjach Olimpijskich i jednocześnie Mistrzostwach Świata Seniorów, które odbędą się w sierpniu w niemieckim Duisburgu. Pierwsze miejsce wywalczył wspomniany Przemysław Korsak w duecie z kolegą z reprezentacji – Jakubem Stepunem.

Drugiego dnia zawodów wyścigi rozpoczęły się od rywalizacji jedynek na dystansie 500m. I tu Elbląg triumfował na najwyższym stopniu podium. Przemysław Korsak wygrał wyścig eliminacyjny, a także bieg finałowy i zdobył dla Elbląga złoty medal w tej konkurencji. Przemysław to zawodnik klasy światowej. To zawodnik, który zrobił największy postęp porównując go do kolegów z kadry. Widać, że przeprowadzka do Elbląga dobrze na niego wpłynęła. Po sesji porannej rozpoczęła się rywalizacja na dystansie 1000m. I tu barwy Silvantu reprezentował Przemysław Rojek oraz Mikołaj Kot. Przemysław w biegu finałowym A zajął najgorsze dla sportowca IV miejsce, natomiast Mikołaj Kot wygrał Finał B.

- Razem z Przemkiem poświęciliśmy dużo pracy i przygotowań do tych Mistrzostw. Celem było znaleźć się w zasięgu pierwszego/drugiego miejsca. Rzeczywiście oczekiwania były większe, ale z perspektywy czasu po kontuzji Przemka mieliśmy za mało czasu i to najprawdopodobniej zaważyło. IV miejsce to też wysokie miejsce, w zasięgu podium. Bardzo szybko się odegramy. Natomiast Mikołaj Kot zachwycił dlatego, że przełamał swoje słabości i pojechał świetny bieg. Należy zaznaczyć, że jest jeszcze juniorem.

Kolejnego, ostatniego dnia elbląscy kajakarze rozbili bank. W najbardziej emocjonującej konkurencji Olimpijskiej K4 500m osada w składzie Igor Komorowski, Rojek Przemysław, Korsak Przemysław oraz Tomasz Pytlak wywalczyli złoty medal z przewaga 3 sekund nad drugą osad i tym samym przywieźli pierwsze w historii Elbląga zwycięstwo w tej prestiżowej konkurencji kategorii seniorów.

- To, że chłopaki szybko pływali to wiedzieliśmy. Ale że aż tak… Ten wyścig od początku do końca zagrał tak jak chcieliśmy. To wyścig na miarę światowej rywalizacji. Zdobyliśmy dla Elbląga pierwsze złoto tej konkurencji. Wzruszenie, duma i radość.

Tego samego dnia srebro w konkurencji K2 200m dorzucili Igor Komorowski i Korsak Przemysław. - Na deser srebro. To również licznie obsadzona konkurencja. W Elblągu mamy najlepszych kajakarzy w Polsce – i to już w kategorii Seniorów. Cieszy fala wznosząca. Po piętach naszym Seniorom depczą młodsi klubowi koledzy, więc ciągłość powinna być zachowana i jeszcze trochę będzie o nas głośno…