Mariusz Szczygieł w elbląskiej Czytelni

i

Autor: Damian Maliszewski Mariusz Szczygieł w elbląskiej Czytelni

Mariusz Szczygieł w Elblągu. Kolejne spotkanie Czytelni

2021-10-22 16:53

W czwartek, 28 października, o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie w cyklu #czytElnia z Mariuszem Szczygłem – reporterem, felietonistą, pisarzem non-fiction, czechofilem, zdobywcą nagrody czytelników na 25-lecie Nagrody Literackiej Nike za książkę „Nie ma”.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

Podczas tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike Mariusz Szczygieł otrzymał nagrodę 25-lecia od czytelników, którzy wskazali „Nie ma” jako najlepszą książkę spośród wszystkich dotąd nagrodzonych. Gratulujemy i bardzo się cieszymy!

Spotkanie odbędzie się w sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7. Rozmowę z autorem poprowadzi Aleksandra Buła.

Zawalenie wiaduktu. Prokurator sprawdza przyczyny katastrofy

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?