Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód

i

Autor: Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód

Mały jubileusz elbląskiej Dywizji NATO. Jest gotowa do działań od dwóch lat

2020-12-09 16:59

Dokładnie 2 lata temu, stacjonujące w Elblągu, Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną. Tym samym dowództwo osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną i potwierdziło zdolność do realizacji stojących przed nim zadań.

Osiągnięcie gotowości oznaczało, że elbląskie Dowództwo stało się pełnoprawną jednostką, ze wszystkimi uprawnieniami. Od tego czasu brało udział w wielu działaniach i ćwiczeniach w Polsce i za granicą. Elbląska jednostka jest najmłodszą NATO-owską strukturą działającą w Polsce. Jej formowania zaczęło się 3 lata temu.

Na samym początku, trzy lata temu, mieliśmy wątpliwości, pewne obawy jak to będzie funkcjonować. W końcu Dowództwo to wojskowi z kilkunastu krajów. Okazało się jednak, że ta nasza różnorodność, to że mamy ludzi z tylu różnych krajów, nie jest przeszkodą a wręcz przeciwnie – pomaga, dlatego że możemy na różne problemy możemy spojrzeć w różny sposób, ci ludzie mają zupełnie różne doświadczenia, zupełnie inne niż oficerowie w Polsce - mówi podpułkownik Daiusz Guzenda, rzecznik Dowództwa.

W stacjonującym w Elblągu Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód służy około 250 oficerów z 16 armii krajów.

ĆWICZENIA WOJSKOWE DEFENDER - EUROPE 20 PLUS

QUIZ: Czy znasz tabliczkę mnożenia? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
2x6 to: