ILO

i

Autor: UM Elbląg

Licealiści z Elbląga wyszli na ulice i pytali

2023-03-10 13:41

Jeśli kilka dni temu ktoś z elblążan zauważył grupę młodych ludzi, którzy wyruszyli na uliczny happening z pytaniem „Co zrobiłbyś dziś, żeby jutro żyć tak, jak tego pragniesz?”, to natknął się właśnie na jeden z etapów realizacji projektu „Ważne pytania”. Jego pomysłodawcami i realizatorami jest trójka uczniów I LO.

Licealiści stworzyli swój projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Główną ideą ich działań jest przekonanie jak największej liczby odbiorców, że warto żyć pytaniami. Twórcom projektu towarzyszy przekonanie, że nigdy nie jest za późno na zmiany, które uczynią naszą codzienność lepszym - chodzi tu o istotne obszary życia; w tym o zagadnienia, takie jak: relacje, wartości, realizacja pasji i marzeń, znalezienie czasu na ważne pytania i szukanie odpowiedzi.

Żyjemy w świecie ludzi, którzy dosłownie pędzą przez życie. Rosnąca liczba osób, które szukają pomocy psychologów i psychiatrów wskazuje na poważny problem społeczny, który zaniepokoił również pomysłodawców projektu. Ludzie tracą przysłowiowy grunt pod nogami m.in. dlatego, że przestają rozumieć sens swoich działań i wyborów.

„Naszymi pytaniami zamierzamy "budzić" innych do myślenia o sprawach, które okazują się być decydujące w kwestii postrzegania swojego życia jako ciągu przemyślanych i dobrych wyborów” – tłumaczy Julia.

„Przeprowadzając naszą kampanię społeczną chcemy wzbudzić w ludziach chęć "życia pytaniami". Każdy człowiek powinien dbać o swoje dobro, co nierozerwalnie wiąże się ze znalezieniem czasu i przestrzeni na zastanowienie się nad kierunkiem i jakością naszych działań” – dodaje Dominika.

Swoje działania projektowe licealiści przeprowadzali poprzez media społecznościowe, a także za pośrednictwem ekranu miejskiego oraz w trakcie happeningów. Choć realna liczba beneficjentów tych starań jest trudna do ustalenia, to  - zgodnie z pierwotnym założeniem – każda pojedyncza osoba, która zatrzymała się w swojej nieprzemyślanej gonitwie, jest dla nich niezwykle cenna.

Partnerami i sponsorami projektu są: firma LIR oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców EFEKT. Dzięki współpracy z Allegro Lokalnie udało się również pozyskać część środków finansowych przeznaczonych na materiały promocyjne przedsięwzięcia.

Małgorzata Krasowska

Konie po przejściach trafiły do Ady
Sonda
Która wersja tańca Wednesday podoba Ci się bardziej?