Kto skonstruował kalkulator ? Ona wiedziała i wygrała

2021-03-19 12:50

Humanistka z drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu Wiktoria Trochimiuk została laureat prestiżowej Olimpiady organizowanej przez Uniwersytet Warszawski.

Jak nazywamy element rozpoczynający artykuł, często streszczający jego treść, wyeksponowany zwykle pogrubioną czcionką? Podaj nazwisko osoby, która jako pierwsza skonstruowała mechaniczny kalkulator? Kto otrzymał Telekamerę w 2020 w kategorii aktorka? Na takie między innymi pytania musieli odpowiedzieć finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach. 12 marca odbył się siódmy już finał Olimpiady Wiedzy o Mediach. Jak co roku organizatorem był Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, a współorganizatorami 15 wyższych uczelni z całego kraju.

-Tegoroczny finał przeprowadzony został w formie zdalnej Po napisaniu testu z zakresu wiedzy o mediach zawodnicy uczestniczyli w zdalnych spotkaniach z redaktorami: Robertem Sochą, Maciejem Samcikiem, Marcinem Łukawskim i Piotrem Jaźwińskim. Ci, którzy najlepiej napisali test, wzięli udział w quizie, a ich odpowiedziom przysłuchiwali się pozostali uczestnicy oraz publiczność, gdyż cały finał był transmitowany na pomocą kanału YouTube. W wyniku tej rywalizacji wyłoniono zwycięzców tegorocznej edycji - informują organizatorzy.

W finale wśród 150 uczestników z całej Polski wzięły udział trzy uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu: tegoroczna maturzystka Wiktoria Gąsak oraz dwie uczennice klasy drugiej: Edyta Goździejewska i Wiktoria Trochimiuk. Wszystkie z klasy humanistycznej. Sukces osiągnęła Wiktoria Trochimiuk, zostając jednym z 48 laureatów VII Olimpiady Wiedzy o Mediach. Oprócz tytułu licealistka otrzymała cenne nagrody rzeczowe i indeks na jeden z 16 państwowych uniwersytetów.

Warto dodać, że uczniowie II LO kolejny raz z sukcesem biorą udział w centralnym finale Olimpiady Wiedzy o Mediach. To już 5 finał elbląskich licealistów z „Jagiellończyka”. Zaś laureatami tej interdyscyplinarnej Olimpiady zostało już 4 uczniów II LO.

Marek Nowosad

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Konie, które leczą