Miasta partnerskie Elbląga

i

Autor: Krzysztof Jaworski Miasta partnerskie Elbląga

Koniec długoletniej przyjaźni? Władze Elbląga niepokoją działania Ukraińców

2021-03-17 16:07

Władze ukraińskiego Tarnopola nadały tamtejszemu stadionowi imię Romana Szuchewycza. Prezydent Elbląga i przewodniczący rady miasta obawiają się, że decyzja ukraińskiego miasta partnerskiego Elbląga może wpłynąć na dotychczasowe relacje między oboma miastami.

Romana Szuchewycza. Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). W latach 1934-1937 więziony za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku dowodził Ukraińską Powstańczą Armią (UPA), która do 1945 roku dokonała masowych mordów około 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i przewodniczący rady miasta Antoni Czyżyk wysłali list do mera Tarnopola Serhija Nadała, w którym wyrazili zaniepokojenie tym kontrowersyjnym uhonorowaniem. W liście czytamy:

Decyzja władz Tarnopola daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość.

Listy o podobnej treści wysłali do władz Tarnopola także samorządowcy z Chorzowa czy Nysy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Załatwił się na wycieraczkę i zdemolował stację paliw
Sonda
Czy dostałeś kiedyś niespodziewany prezent?