Jeździsz hulajnogą elektryczną? Policja będzie prowadzić kontrole prędkości!

i

Autor: KMP Elbląg Jeździsz hulajnogą elektryczną? Policja będzie prowadzić kontrole prędkości!

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Policja sprawdzi, z jaką prędkością! Ruszają kontrole

2022-05-18 14:11

Kontrole prędkości osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych zapowiadają policjanci z ruchu drogowego w Elblągu. Od początku roku elbląska policja odnotowała 3 wypadki i 2 kolizje z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych - podał w środę Jakub Sawicki z elbląskiej policji.

Przypomniał, że zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki.

Hulajnogami elektrycznymi należy jeździć drogami rowerowymi. Jeżeli ich nie ma, to dopuszcza się jazdę jezdnią, ale pod warunkiem, że prędkość dla samochodów na tej trasie nie wynosi więcej niż 30 kilometrów na godzinę. Na drogach rowerowych czy jezdniach maksymalna prędkość jazdy hulajnogą wynosi 20 kilometrów na godzinę.

CZYTAJ TEŻ: Olsztyn. Osobówka potrąciła dwie osoby jadące hulajnogą elektryczną. Jest nagranie z monitoringu!

Kierujący hulajnogami, podobnie jak rowerzyści, powinni wyciągnięciem ręki sygnalizować zamiar skrętu. Hulajnogi należy parkować równoległe do krawędzi chodnika i jak najdalej od jezdni. Przepisy dopuszczają jazdę po chodniku, ale wtedy hulajnogą trzeba poruszać się tak szybko, jak poruszają się piesi. Kierujący musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym. Prędkość zbliżona do prędkości pieszego jest prędkością umowną, jest to między 4 a 6 kilometrów na godzinę. Jeżeli ktoś znacząco przekroczy tę prędkość i spowoduje zagrożenie dla pieszych lub kierowców, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 5 tys. zł.

Jeśli chodzi o wiek, to minimalną granicą jest 10 lat. Jednocześnie osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, ale tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo nie można kierować pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu.

W razie niezastosowania się do tego przepisu kierujący traktowani będą tak samo jak rowerzyści. Kontrole prędkości zapowiadają policjanci z ruchu drogowego w Elblągu.

- Wynika to z oczekiwań społecznych i sugestii mieszkańców, które były przesyłane między innymi za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku roku elbląscy funkcjonariusze odnotowali 3 wypadki i 2 kolizje z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. W tych zdarzeniach były osoby ranne - podkreślił Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Olsztyn. Osobówka potrąciła dwie osoby na hulajnodze. Nagranie z monitoringu!