Igor Szachy

i

Autor: www.pzszach.pl.jpg

Igor Janik zgarnął 4 medale. Szachista z Elbląga triumfuje

2022-09-20 11:57

Igor Janik, szachista z Elbląga, pierwszy w historii arcymistrz z naszego miasta, po raz kolejny pokazał doskonałą formę. Podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Antwerpii (Belgia) wywalczyły cztery medale, w tym jeden złoty oraz trzy srebrne. Igor jest sportowym stypendystą Miasta Elbląg.

Akademickie Mistrzostwa Świata odbyły się w Antwerpii w dniach 12-17 września br. Reprezentacja Polski na te zawody liczyła ośmioro szachistów. W tym gronie był Igor Janik, na co dzień reprezentujący klub Hetman Elbląg, student Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. 22-letni szachista z Elbląga podczas zawodów w Antwerpii wywalczył cztery medale. Ten najcenniejszy, złoty, zdobył drużynowo w szachach błyskawicznych (skład drużyny Alicja Śliwicka, Honorata Kucharska, Igor Janik). Elblążanin wywalczył również trzy srebrne medale: indywidualnie w szachach klasycznych oraz błyskawicznych i drużynowo w szachach klasycznych (skład Igor Janik, Anna Kubicka, Katarzyna Dwilewicz).

Igor Janik trenuje szachy od ponad 16 lat. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, m.in. medali na mistrzostwach Polski juniorów w szachach szybkich, błyskawicznych i klasycznych. W swojej karierze reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i Europy, zdobył m.in. brązowy medal w szachach szybkich na mistrzostwach Europy juniorów w Tallinie w 2013 roku, srebrne medale w szachach klasycznych na mistrzostwach świata juniorów do 18 lat w Pradze w 2016 roku oraz na MŚ juniorów w szachach klasycznych i szybkich w Porto Carras (Grecja) w 2018 r. Jest także brązowym medalistą Olimpiady Szachowej.

Jest sportowym stypendystą Miasta Elbląg, za wysokie wyniki sportowe był kilkukrotnie nagradzany w ostatnich latach przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Pszczel o rosyjskich oligarchach: "Dla nich ta wojna jest bezsensowna i niezgodna z interesami" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Z kim się zgadzasz?