Nowa fontanna w parku Kajki w Elblągu i pomysłodawca jej powstania

i

Autor: Krzysztof Jaworski

Miasto

Elbląski Park Kajki z kolejną atrakcją. Działa już nowa fontanna

2023-06-29 9:28

W parku Kajki w Elblągu oficjalnie oddano do użytku fontannę. Znajduje się ona w pierwszej części parku, w tzw. Ogrodzie Różanym. Został odtworzona w miejscu fontanny istniejącej tu przed wojną

Nowa fontanna w Parku Kajki w Elblągu

Fontanna powstała w ramach elbląskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł jej odtworzenia zgłosił Artur Pytliński. Fontanna znajduje się w miejscu, w którym przed wojną istniała „Puttenbrunnen” („fontanna z puttami”). Twórczynią tego obiektu była Erna Becker-Hahns. (w Elblągu zachowało się inne jej dzieło - płaskorzeźba zdobiąca jeden z budynków przy ul. 1 Maja, charakterystyczny „konik”. Rzeźba dzieci wieńcząca fontannę przetrwała wojnę, zniknęła dopiero w latach 60-tych. W mieście chodzą plotki, że nie została jednak zniszczona i jest gdzieś ukryta.

Nowa fontanna nie ma żadnego rzeźbiarskiego zwieńczenia. Nie zamontowano też niestety żadnych ławek w jej pobliżu, co wydaje się sporym brakiem wyobraźni – wszak fontanna to idealne miejsce, przy którym taki element małej architektury jest wręcz obowiązkowy. Być może władze miasta naprawią to ewidentne niedociągnięcie. Na pocieszenie - ławek nie ma, ale jest podświetlenie fontanny.

Budowa fontanny kosztowała 503 tys. zł., została sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego.