Muzeum w Elblagu

i

Autor: Krzysztof Jaworski Muzeum w Elblagu

Elbląga związki z morzem. Noc Muzeów w morskich klimatach

2022-05-12 13:42

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne od lat uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów. Jest to cykliczna impreza polegająca na udostępnianiu instytucji kultury w wybranym dniu w godzinach nocnych. W ten wyjątkowy wieczór ożywają muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekają liczne niespodzianki, pokazy czy warsztaty.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 14 maja, a jej temat nawiązywać będzie do obchodów Roku tradycji morskich Elbląga. Impreza na terenie muzeum rozpocznie się o godzinie 18.00 i potrwa do godz. 23.00. Bilet wstępu kosztować będzie 2 zł, niezależnie od wieku.

Podczas sobotniego wydarzenia będziemy poszukiwać związków Elbląga z morzem. Na muzealnym dziedzińcu odbędą się pokazy nurkowania w wykonaniu profesjonalistów z firmy FROG. Będzie można także usiąść przy ognisku i posłuchać szant czy przyłączyć się do śpiewania. W chacie z Truso na rodziców z dziećmi czekać będą morskie kolorowanki i czytanki. W budynku Gimnazjum wysłuchamy wykładów o elbląskim porcie, produktach naszych stoczni oraz podróży Wulfstana do Truso. Ponadto tego wieczoru po raz pierwszy zaprezentowane zostaną aż cztery nowe wystawy czasowe: „Żaglowce w twórczości Adama Werki”, „Zabytkowy sprzęt nurkowy z kolekcji Mirosława Murczkiewicza”, „Archeologia pól bitewnych” (zrealizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym DENAR i Klubem Pułku Wsparcia Dowodzenia DWD P-W) oraz „Dary i zakupy 2016 – 2021”. Wernisaż tej ostatniej ekspozycji, prezentującej najnowsze obiekty przyjęte do kolekcji muzealiów, rozpocznie się o godz. 18.30.

W tym roku w organizację imprezy włączy się Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, która udostępni do zwiedzania wystawę prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz ekspozycję „Świat natury w życiu i wyobraźni dawnych Elblążan". Wejście na teren biblioteki możliwe będzie przez dziedziniec muzealny.

Wstępem do wydarzenia będzie spacer z przewodnikiem PTTK po elbląskich portach, przystaniach i stoczniach. Początek spaceru zaplanowano na godz. 16.00 na Moście Wysokim, a zakończenie o godz. 18.00 w muzeum.

Pomiędzy godz. 15.00 a 22.00 z nabrzeża przy muzeum będzie można wypłynąć w krótki rejs po rzece Elbląg tradycyjną łodzią klasy Pomeranka. Rejsy rozpoczynać się będą o pełnych godzinach; początek ostatniego o 21.00. Udział w rejsach oraz w spacerze z przewodnikiem będzie nieodpłatny.

Szczegółowy program Nocy Muzeów:

Bulwar Zygmunta Augusta 11, nabrzeże przy muzeum:

15.00 – 22.00 - Rejsy po rzece Elbląg (początek rejsu o pełnej godzinie; ostatni o godz. 21.00)

Most Wysoki:

16.00 - Elbląskie porty, przystanie i stocznie - spacer z przewodnikiem PTTK (zakończenie spaceru o godz. 18.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu)

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, budynek Gimnazjum:

18.00 – 23.00 – Wystawa „Żaglowce Adama Werki”

- Wystawa „Zabytkowy sprzęt nurkowy z kolekcji Mirosława Murczkiewicza”

- Wystawa „Archeologia pól bitewnych”

18.30 – 19.00 – Wernisaż wystawy „Dary i zakupy 2016 – 2021”

19.00 – 21.45 – Wykłady:

19.00 – 19.30 - dr Marek F. Jagodziński: „Podróż Wulfstana jako przykład wikińskich dróg handlowych na Bałtyku”

19.45 – 20.15 – dr Mirosław Marcinkowski: „Kontakty handlowe Elbląga w źródłach archeologicznych”

20.30 – 21.00 – Lech Trawicki: „Wraki Bałtyku. O Borussi i innych jednostkach zbudowanych w Elblągu”

21.15 – 21.45 – dr Joanna Szkolnicka: "Wokół elbląskiego portu. Widoki zatrzymane na przedwojennych fotografiach ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu"

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, dziedziniec:

18.00 – 23.00 – Pokazy nurkowania

– Biesiada z kamratem - muzyka na żywo przy ognisku

– Dla dzieci: morskie kolorowanki i czytanki (chata z Truso)

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida (wejście z dziedzińca muzeum):

18.00 – 23.00 - Wystawa "Świat natury w życiu i wyobraźni dawnych Elblążan" (oprowadzanie po wystawie w godz. 18:30, 20:00 i 21:30)

- Wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym: "Dyplomy 2022"

Serdecznie zapraszamy do udziału w Nocy Muzeów 2022.

Bydgoskie Klasyki Nocą. Perełki motoryzacji zachwyciły bydgoszczan
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE