Nabór do 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

i

Autor: 4 WMBOT

Chętnych coraz więcej. Rekordowy nabór do warmińskiego WOT-u

2022-09-19 15:53

Ponad 100 ochotników zgłosiło się na szkolenie wyrównawcze realizowane przez 4 Warmińsko- Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jest to największe do tej pory przyjęcie kandydatów w Brygadzie, którym rzemiosło wojskowe jest już znane.

W sobotni ranek pod bramę jednostki 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty zgłosili się ochotnicy z całego regionu Warmii i Mazur na tzw. szkolenie wyrównawcze, które przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, a więc tych, którzy już byli w wojsku, a następnie wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ono realizowane wyłącznie w trybie weekendowym i obejmują cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni). Szkolenia w 4W-MBOT odbywają się blisko miejsca zamieszkania, co pozwala pogodzić służbę w wojsku z życiem zawodowym i rodzinnym. Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego Terytorialsi rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w kalendarzu.

Bez wątpienia, rodzaje szkoleń przygotowane przez WOT, są innowacyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy czują potrzebę służby ojczyźnie, jednocześnie pozwalają na rozwój w życiu cywilnym. Z takiej alternatywy skorzystał ochotnik Łukasz, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który po agresji Rosji na Ukrainę postanowił jak najszybciej złożyć deklarację do Terytorialnej Służby Wojskowej. Łukasz i pozostali ochotnicy przez najbliższe cztery weekendy doskonalić będą postawy strzeleckie, strzelanie z karabinka MSBS Grot, terenoznawstwo, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz zielonej taktyki co jest wprowadzeniem nowych Terytorialsów w kolejne etapy, które otwierają 3-letni cykl szkoleń.

„W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie w ciągu trzech lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni” - zaznacza pełniący czasowo obowiązki dowódcy 45blp w Olsztynie, mjr Paweł Saletra. Ponadto każdy żołnierz TSW musi przejść obowiązkowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego.

Terytorialsi docelowo zasilą szeregi batalionu w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie i Ełku, wchodzących w strukturę 4 BOT. Na Warmii i Mazurach służy już ponad 3 tys. żołnierzy, a już 7 października rusza kolejne szkolenie podstawowe.

Zawsze gotowi - zawsze blisko. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli w Żywcu pszysięgę