Ursa już w porcie Nowy Świat

i

Autor: Urząd Morski w Gdyni

Będzie utrzymywała tor wodny w dobrej kondycji. Ursa już na Zalewie Wiślanym

2024-06-13 11:57

Do portu Nowy Świat przypłynęła pogłębiarka URSA. Specjalistyczny statek będzie dbał o nową, ponad dwudziestokilometrową drogę wodną łączącą Bałtyk z portem w Elblągu.

Ursa już stacjonuje w porcie  Nowy Świat.

Pogłębiarka Ursa została zbudowana w Finlandii. Ma 62 metry długości i 12 szerokości. Maksymalna głębokość pogłębiania to 18 metrów poniżej poziomu wody.

- To pogłębiarka ssąco nasiębierna, czyli taka, która ma ładownie i potem wypompowuje ten urobek. Będzie służyła do utrzymania głównego toru żeglugowego, ale oczywiście zamierzamy używać jej także do pogłębiania podejść do większych portów Zalewu Wiślanego, we Fromborku czy Tolkmicku. Niestety, ze względu na spore zanurzenie, powyżej 3 metrów, raczej nie uda się jej używać w tych mniejszych portach, jak chociażby Suchacz - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zanim pogłębiarka zacznie prace musi przejść jeszcze kwestie formalne, odbiory i certyfikacje. Statek będzie stacjonował głównie na Zalewie, ma już przygotowane specjalne miejsce w porcie Nowy Świat na przekopie Mierzei.

Umowę na budowę pogłębiarki podpisano w marcu 2022 roku. Zakładała ona zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę pogłębiarki. Pod koniec października 2022 roku miała miejsce uroczystość położenia stępki. Pogłębiarka została zwodowana 19 września 2023. Wartość kontraktu to 116,5 mln zł