Dzień Flagi w Elblągu

i

Autor: Krzysztof Jaworski

WYDARZENIA

Będzie się działo. Majówka w Porcie Elbląg 2024

2024-04-29 13:21

Majówka w Porcie Elbląg to szereg atrakcji, które odbędą się na Starym Mieście i nie tylko podczas długiego majowego weekendu. Zapraszamy do wspólnego świętowania 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi RP oraz 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

1 maja (środa) – 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Majówkę w Porcie Elbląg rozpoczniemy w środę, 1 maja od uczczenia 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji zapraszamy na rowerowy przejazd przez miasto, który wystartuje o godz. 13:00 sprzed Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka przy ul. Moniuszki. Dla uczestników będziemy mieli gadżety z unijnymi elementami, którymi będzie można przystroić rowery (uwaga, ilość ograniczona). Zachęcamy do szybszego przybycia na miejsce zbiórki.

Uczestnicy rajdu przejadą ulicami: Moniuszki, Traugutta, Górnośląska, Sienkiewicza, Orzeszkowej, Bema, Żeromskiego, Al. Grunwaldzka, Al. Tysiąclecia, Al. Wyszyńskiego, Warszawska, Stawidłowa, Radomska, Trasa Unii Europejskiej, Browarna, Ofiar Sprawy Elbląskiej, Stoczniowa, Wałowa, Wodna, Rybacka, Stary Rynek.

Rajd zakończymy na ul. Stary Rynek, gdzie o godz. 14:30 nastąpi otwarcie wystawy „20 lat Elbląga w Unii Europejskiej”. W programie wydarzenia zaplanowany jest również koncert kwartetu smyczkowego.

Także 1 maja Elbląski Klub Sportowy Mlexer Elbląg zaprasza do udziału w turnieju Grand Prix Elbląga w tenisie stołowym, który odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej przy Al. Grunwaldzkiej 135 (wejście do sali tenisa stołowego od strony osiedla za Politechniką). Początek turnieju o godz. 10:00, zapisy od godz. 9:30. Obowiązuje wpisowe 20 zł od osoby.

2 maja (czwartek) – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W czwartek, 2 maja, zapraszamy do udziału we wspólnym przemarszu z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Marsz rozpocznie się w godz. 12:00 na ul. Wodnej przy napisie „Elbląg”. Uczestnicy w towarzystwie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg przemaszerują ul. Wodną, św. Ducha, Wigilijną i Stary Rynek przed Bramę Targową. Tutaj odbędą się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi RP, a 50-metrowa flaga zostanie wciągnięta na Bramę Targową. Przed Bramą zaprezentują się również uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu.

3 maja (piątek) – 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Trzeciego dnia Majówki w Porcie Elbląg uczcimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny (godz. 11:30). Po mszy uczestnicy uroczystości, w towarzystwie Orkiestry Wojskowej i kompanii honorowej, przemaszerują na plac katedralny. Tutaj odbędą się oficjalne uroczystości, a na ich zakończenie około 20-minutowy koncert Orkiestry Wojskowej.

Po części oficjalnej obchodów zapraszamy nad rzekę Elbląg. Tutaj około godz. 13:30 rozpocznie się III Parada Wodna. W trakcie wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery itd.) zaprezentują się zgromadzonej publiczności na odcinku rzeki Elbląg między mostami na Starym Mieście. Tymczasem na Bulwarze Zygmunta Augusta w godz. 13-17 będzie można odwiedzić stoiska Elbląskiego WOPR, Fabryki Dobra i Miasta Elbląg. W programie wydarzenia jest również pokaz w wykonaniu Elbląskiego WOPR.

Do udziału w Paradzie Wodnej zapraszamy wszystkie osoby, które kochają żeglarstwo i aktywny wypoczynek na wodzie. Zależy nam na tym, aby spotkać się, poznać, wymienić doświadczeniami i przede wszystkim wspólnie zaakcentować radość czerpaną z kontaktu z wodą z poziomu jednostek pływających w miłej, przyjaznej dla wszystkich atmosferze. Wszystkim chętnym udostępniony zostanie sprzęt: rowery wodne, motorówki lub kajaki. Więcej informacji oraz rezerwacja sprzętu na stronie internetowej www.grupawodna.pl.

Od 3 do 5 maja (piątek-niedziela) na Bulwarze Zygmunta Augusta odbywać się będzie Food Truck Festivals.

Majówka 2024 w Elblągu

i

Autor: Urząd Miejski w Elblągu