Piekaczyk u stóp Bramy Targowej w Elblągu

i

Autor: Krzysztof Jaworski Piekaczyk u stóp Bramy Targowej w Elblągu

500 lat Piekarczyka. Kolejny Elbląg na Dużym Ekranie

2021-10-04 12:36

Najbliższe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” w Kinie Światowid, odbędzie się 6 października (środa). Poświęcone będzie 500-nej rocznicy „Wielkiego napadu na Elbląg” (1521 r.) i związanej z nim legendzie o Piekarczyku.

Napastnikami byli Krzyżacy, których z Elbląga wypędzono 67 lat wcześniej, gdy zburzono zamek. Teraz Polska toczyła z nimi ostatnią już wojnę, której losy były raczej przesądzone. Zajęcie Elbląga mogło jednak dać Krzyżakom lepszą pozycję przetargową w pokojowych rokowaniach albo wojnę tę przedłużyć. Jak wiemy, napad nie udał się dzięki rozwadze i bohaterskiej postawie pewnego czeladnika piekarskiego. I choć imienia jego nigdy nie poznaliśmy, dziś ma on swój pomnik u stóp Bramy Targowej, a rok 2021 został ogłoszony przez Radę Miasta Rokiem Piekarczyka.

Kim mógł być tajemniczy piekarczyk i dlaczego, choć dobrze znamy nazwiska pozostałych bohaterów tej historii pozostał on anonimowy, tego uczestnicy spotkania dowiedzą się z filmu Jacka Żukowskiego i telewizji TRUSO.TV pt.: „Anonimowy bohater”. Wyświetlone zostaną też fragmenty starych, niemieckich kronik Elbląga oraz filmowe wersje legendy zrealizowane przez młodych elblążan w roku jubileuszowym. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w dużej sali kina Światowid, w środę o g. 18.00, a poprowadzi Juliusz Marek. Będzie ono transmitowane na żywo przez telewizję Truso.Tv, również w internecie.

Seans odbywać będzie się w reżimie sanitarnym. Elbląg na dużym ekranie w Kinie Światowid, środa 6 października, godzina 18:00, wstęp bezpłatny.

60. rocznica premiery "Krzyżaków". ​ Groby aktorów. Niezapomniani

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?