Gęsia Góra została uprzątnięta

i

Autor: UM Elbląg Gęsia Góra została uprzątnięta

Zakasali rękawy i posprzątali Gęsią Górę po wandalach, którzy zaśmiecli teren

2020-06-19 11:47

Zakasali rękawy i posprzatali to co zostawili inni. Wśród elblążan zapanowała moda na społeczne sprzątanie. W minionych dniach grupa elblążan uprzątnęła teren Gęsiej Góry. Brzozowy lasek przy wejściu, las na zboczu za tarasem widokowym oraz okolice tarasu są regularnie zaśmiecane przez wandali. Miasto wsparło działanie sprżatającej grupy organizując wywózkę zebranych i posegregowanych śmieci.

Co roku na Gęsięj Górze powtarza się ten sam problem. Wandale chętnie korzystają z terenu tyle, że zostawiają po sobie puste butelki i inne śmieci. Ostatni taki incydent miał miejsce w czerwcu. Grupa elblążan postanowiła sama uprzątnąć teren. Efekt - kilka worków z odpadami zostało wywiezionych z terenu - a w wywózce pomogło miasto.

Gęsia – wzniesienie o wysokości 69,8 m n.p.m. na Wysoczyźnie Elbląskiej, położone w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, na obszarze administracyjnym miasta Elbląga.

Niemieckie mapy podają wysokość wzniesienia wynoszącą 69,8 m n.p.m.[1], zaś według zarządzenia zmieniającego nazwę wysokość wzniesienia wynosi 70 m n.p.m., oprócz tego według informacji opublikowanych na "Geportal-u" wysokość wynosi 67,4 m n.p.m.[2]

Nazwę Gęsia wprowadzono w 1958 roku zastępując niemiecką nazwę Gänse Berg[3]. Prawdopodobnie tuż przed rozpoczęciem II wojny lub w jej trakcie nazwa Gänse Berg została zmieniona na Ludendorff hőhe w celu uszlachetnienia nazwy[4].

W latach 20. XX w. góra miała być zamieniona w pomnik-mauzoleum na cześć elblążan poległych w I wojnie światowej. Ostatecznie upamiętnienie przyjęło formę architektoniczną: wewnątrz czterościennego łuku triumfalnego umieszczono wieczny ogień oraz posąg kurosa z brązu. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 28 sierpnia 1938 r. Posąg zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w trakcie II wojny światowej lub tuż po niej. Łuk triumfalny przetrwał do lat 60. XX w. i został wysadzony w powietrze[5].

W 2013 roku teren na Gęsiej Górze uprzątnięto, ustawiono wiaty, ławki, śmietniki oraz wyznaczono miejsce na ognisko. Inwestycję tę zrealizowano w ramach elbląskiego budżetu obywatelskiego[6][7].

Na południe od wzniesienia w odległości ok. 500 m znajduje się Osiedle przy Młynie w Elblągu, zaś na północny wschód w odległości ok. 600 m znajduje się sąsiednie wzniesienie Krucza (Góra Chrobrego).

10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?