Zlokalizowany w północno-zachodniej części Starego Miasta w Elblągu Kościół Najświętszej Marii Panny powstał w połowie XIII wieku. Do końca II wojny światowej pełnił funkcję głównej świątyni protestanckiej w mieście. Zniszczony w trakcie działań wojennych został częściowo odbudowany na początku lat 60-tych, stając się Galerią Sztuki Współczesnej. Sam budynek dawnej świątyni doczekał się remontu. Niestety, otaczający dawny wirydarz i kompleks klasztorny średniowieczny mur jest w fatalnym stanie. W tym tygodniu odpadł jego fragment przy dawnej furcie:
Średniowieczny mur rozwarstwia się i tak część rozwarstwiona osypała się na ziemie zasypując część ulicy Wałowej. Natychmiast podjęliśmy decyzję, aby firma, która wykonuje roboty przy podobnym zabytkowym murze w Pasłęku zabezpieczyła ten mur przed dalszym osypaniem się. Zdecydowaliśmy także, że zlecimy wycenę kosztów naprawy muru – mówi wiceprezydent Elbląga, Janusz Nowak - z wizji lokalnej wynika, że pilnej naprawy wymaga około 15 metrów muru.
Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowała naprawa murów. Wiadomo natomiast, że zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków.