Zegarki i biżuteria pochodzące z napadów

i

Autor: Mosg Zegarki i biżuteria pochodzące z napadów

Wraca sprawa handlu zegarkami pochodzącymi z włamań do jubilera

2022-02-02 14:28

W ubiegłym roku, na jednej z posesji w podelbląskim Suchaczu doszło do ujęcia kilku mężczyzn z grupy przestępczej specjalizującej się we włamaniach do jubilerów na terenie Niemiec i Polski. Są kolejne zatrzymania - trzy osoby w rękach policji.

To efekt równoległych działań funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, przeprowadzonych 26-28 stycznia na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego.

W wyniku przeszukań mieszkań, pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli łącznie m.in. 211 tys. zł gotówki, blisko 180 zegarków, 40 złotych piór i długopisów. Wartość zostanie oszacowana w toku czynności procesowych przez biegłego rzeczoznawcę. Zdaniem śledczych zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że zabezpieczony towar może pochodzić z przestępstwa. Zatrzymanych zostało trzech mężczyzn w wieku od 47 do 59 lat. Wszyscy usłyszeli zarzut paserstwa mienia znacznej wartości, co zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec 47-latka Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych prokurator zastosował dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

O śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku w sprawie luksusowych zegarków i biżuterii o znacznej wartości zrabowanych z salonów jubilerskich w Niemczech informowaliśmy w kwietniu ub.r.  W powiecie elbląskim funkcjonariusze MOSG i KWP w Gdańsku zatrzymali na gorącym uczynku pięciu mężczyzn, gdy ci sprzedawali i kupowali skradzione luksusowe zegarki. Śledczy ujawnili wówczas, że na terenie Niemiec i Polski działa grupa przestępcza zajmująca się kradzieżami z włamaniem do sklepów jubilerskich. Przestępcy taranowali kradzionymi pojazdami zabezpieczenia salonów, skąd kradli wyroby jubilerskie i luksusowe zegarki, które następnie sprzedawali w Polsce paserom wchodzącym w skład grupy.

Czynności procesowe wspomagali funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG oraz Straż Graniczna z Lublina. Sprawa nadal jest rozwojowa, prowadzący śledztwo nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Podlaskie. Ten manewr kosztował go 2 tys. zł. Zobacz, co zrobił!