Wielki finał Elbląskiego Święta Muzyki 2023Od marca do końca sierpnia realizując Elbląskie Święto Muzyki 2023 Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? przygotowało m.in. kilkadziesiąt koncertów, warsztaty dźwiękowe, parady uliczne, wystawy i flashmoby. Pora na muzyczny akcent, który zwieńczy jego V edycję. W niedzielę 3 września o godz. 17:00 nad rzeką na Przystani Grupy Wodnej rozpoczniemy wieczór nazwany Gruby Jazz. Do udziału zaproszeni zostali artyści reprezentujący nowatorskie, świeże spojrzenie na jazz o różnych obliczach. Nad rzeką Elbląg. Zagrają grup Dead Vistula i Sławek Pezda Quartet. Wstęp wolny
Program imprezy:
17:00 - Dead Vistula
18:30 - Sławek Pezda Quartet gra Tribute to Tenor Legends
DEAD VISTULA:
Szymon Burnos - syntezator
Maciej Sadowski - kontrabas
Krzysztof Topolski - perkusja
Dead Vistula to osobliwe połączenie jazzu, kosmische musik, psychodelii i muzyki filmowej. Wznoszące się ponad stratosferę dźwięki syntezatorów, melodyjne tekstury, hipnotyczne rytmy, ambientowa przestrzeń oraz transowe motywy nawiązują zarówno do fascynacji światem pozaziemskim jak i do wolnego biegu rzeki Martwej Wisły.
W czerwcu ukazał się pierwszy album zespołu zatytułowany "Penumbra".
SŁAWEK PEZDA QUARTET:
Sławek Pezda - tenor sax
Mateusz Gawęda -piano
Alan Wykpisz - double bass
Grzegorz Pałka - drums
Tribute to Tenor Legends to początkowo cykl koncertów, który powstał w 2019 r. we współpracy z Maćkiem Węglarzem i klubem Harris Piano Jazz Bar w Krakowie. Seria ta została poświęcona twórczości najwybitniejszych saksofonistów tenorowych, którzy zainspirowali wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy z koncertów był szansą na zapoznanie się z muzyką gigantów saksofonu, a także możliwością wysłuchania znakomitych gości zapraszanych przeze mnie na każde z tych wydarzeń. Po kilku koncertach cyklu, dzięki Pawłowi Koźmińskiemu, powstała idea nagrania albumu podsumowującego dotychczasowe koncerty oraz (jak się finalnie okazało) wychodząca znacznie poza nie. Premiera płyty „Tribute to Tenor Legends” odbyła się 19 listopada 2022 roku w tym samym miejscu gdzie odbyły się koncerty z tej serii, czyli w krakowskim klubie Harris Piano Jazz Bar. Na płycie znalazło się osiem kompozycji saksofonistów tenorowych, których twórczość i stylistyka jazzowa jest najbliższa mojemu sercu. Płytę można podzielić na dwie części: pierwsze cztery utwory można określić bardziej jako mainstreamowe, klasyczne granie, zaś kolejne cztery to podróż w dalsze zakątki jazzu modalnego, free jazzu czy swobodnej improwizacji. Stworzenie albumu z muzyką legend saksofonu tenorowego to niełatwe zadanie. Naszym zamysłem było zachowanie klimatu twórczości poszczególnych artystów oraz nadanie całości nowego, świeżego tonu. Niektóre utwory są celowo dość bliskie oryginałowi, inne zaś nieco bardziej od niego odbiegają.
Warto wiedzieć
Koncerty w ramach projektu Elbląskie Święto Muzyki część II finansowanego z Budżetu Obywatelskiego przez Samorząd Miasta Elbląg. Wniosek o realizację projektu Elbląskie Święto Muzyki 2024 został złożony także do najnowszego Budżetu Obywatelskiego Elbląga. Jeśli uznają Państwo, że działania kulturalne tego właśnie typu są w Elblągu potrzebne warto oddać na ten wniosek swój głos.