Karolina Nowotczyńska będzie dyrektorem EOK-u kolejne 5 lat

i

Autor: Urząd Miejski w Elblągu

KULTURA

W Orkiestrze bez zmian. Karolina Nowotczyńska nadal będzie kierowała EOK

2024-04-25 14:48

Prezydent Witold Wróblewski powołał na kolejne pięć lat Karolinę Nowotczyńską na dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Koncertmistrzyni i zarazem dyrektor pokieruje orkiestrą do 31 sierpnia 2029 r.

Elblążanka Karolina Nowotczyńska od 2013 r. jest koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, a od roku 2019 także dyrektorem tej instytucji. W 2019 roku wydała swoją debiutancką płytę wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem, zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Jej obecna kadencja na stanowisku dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej kończy się 31 sierpnia br.

Karolina Nowotczyńska naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu u Hanny Berezy. W roku 2015 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Krystyny Jureckiej, a także Richard Wagner Conservatory w Wiedniu, w klasie prof. Igora Petrushevskiego. W 2021 r. ukończyła natomiast studia doktoranckie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, otrzymując tym samym tytuł doktora sztuki.

Na swoim koncie Pani Karolina ma szereg nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Prowadzi również aktywną działalność koncertową. Wielokrotnie występowała w wielu krajach Europy jak i poza nią. Była również wyróżniona licznymi nagrodami, takimi jak Nagroda Ministra i Dziedzictwa Narodowego (2014), doroczna nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2019) czy Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Elbląg (2013-2017).