Formy przestrzenne

i

Autor: Joanna Siudak

Trwa remont form przestrzennych przy Alei Tysiąclecia w Elblągu. Zobacz zdjęcia

2023-07-19 10:56

Do konserwacji wybrane zostały obiekty z realizacji grupowej Alei Tysiąclecia – grupy form najbardziej zintegrowanej z otoczeniem i wypełniającej postulaty jego kształtowania. Autorami form, wybranych do konserwacji, są: Juliusz Woźniak, Marian Bogusz, Gerard Kwiatkowski i Artur Brunsz.

Zadanie przewiduje konserwację 4 form przestrzennych, wykonanych z metalu, powstałych w 1965 r. podczas Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Formy te należą do zespołu otwartej Galerii, składającego się z kilkudziesięciu obiektów, który w miejskiej tkance Elbląga stanowi integralną całość historyczną i urbanistyczną. Zespół ten jest jedynym w kraju na taką skalę tego rodzaju dziedzictwem kulturowym i fenomenem, upamiętniającym podjęty w latach 60. eksperyment realizacji utopii międzyklasowej współpracy między artystami i klasą robotniczą.

I etap prac już się rozpoczął

W pierwszym etapie zadania wykonana zostanie dokumentacja techniczna remontu i konserwacji wybranych form; zakres czynności obejmować będzie:– inwentaryzację każdej formy na potrzeby sporządzenia przedmiarów robót,– sporządzenie dokumentacji remontu,– wykonanie przedmiarów robót,– wykonanie kosztorysu inwestorskiego,– wykonanie specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót.

W ramach zadania przy każdej formie, zamontowana zostanie tabliczka informująca o zadaniu i źródłach jego dofinansowania wraz z wymaganymi logotypami. Tabliczka zawierać będzie także imię i nazwisko autora formy, rok powstania formy oraz zakres przeprowadzonych czynności konserwatorskich. Chcąc zachować spójność oznakowania całości zbioru Otwartej GaleriiForm Przestrzennych, tabliczki wykonane zostaną na wzór tych, które powstały w 2021 r. podczas projektu „Utworzenie ścieżek dydaktycznych na cele turystyczno-rekreacyjne w Elblągu”, realizowanego przez Urząd Miasta w Elblągu. Tabliczka informacyjna z opisem wykonanym sitodrukiem, umieszczona zostanie na specjalnej bryle z gładkiego, mrozoodpornego betonu architektonicznego o wymiarach 1 m x 0,5 m x 0,5 m. Bryła pełnić będzie zarazem funkcję siedziska. Jej odpowiedni kształt zapewni wyeksponowanie opisu w sposób widoczny i czytelny dla przechodzących osób. Bryła posadowiona zostanie na utwardzonym podłożu o wymiarach odpowiadających jej konstrukcji.