Nowy Dwór Gdański z lotu ptaka

i

Autor: Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim Nowy Dwór Gdański z lotu ptaka

Tiegenhof nad Tugą. Sekrety z dziejów Nowego Dworu Gdańskiego

2020-10-14 17:10

W roku 2020 przypada rocznica 450-lecia założenia Nowego Dworu Gdańskiego. W związku z tym warto dowiedzieć się, kim byli założyciele położonego nad Tugą ośrodka? Gdzie znajdował się nowodworski zamek? Dlaczego niemiecki Tiegenhof otrzymał prawo miejskie dopiero w 1880 roku oraz czy miasto słusznie zasługuje na miano „stolicy Żuław”?

Tajemnice Nowego Dworu Gdańskiego poznamy podczas rozmowy z historykiem Łukaszem Kępskim, prowadzoną przez Radosława Kubusa. W czasie rozmowy podjęta zostanie próba prześledzenia historii Nowego Dworu Gdańskiego od jego utworzenia, aż po okres schyłku XIX i początku XX wieku. W rozmowie poruszone zostaną m.in. sprawy dotyczące tego jak żyli nowodworzanie w XVI-XVIII wieku, jak wyglądały tam stosunki wyznaniowe i własnościowe oraz jakie zawody wykonywali. Nie obejdzie się również od szerszych rozważać poświęconych chociażby temu, czy Żuławy w okresie wczesnonowożytnym rzeczywiście powinno postrzegać się jako krainę obfitości i bogactwa.

Łukasz Kępski - redaktor merytoryczny w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym oraz wiceprezes Klubu Nowodworskiego. Od 2014 roku związany z Żuławskim Parkiem Historycznym. Autor publikacji dotyczących tematyki Żuław oraz współtwórca projektów i filmów edukacyjnych poświęconych temu obszarowi. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół historii gospodarczej, społecznej i mentalności.

Radosław Kubus - specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

Rozmowa o historii Nowego Dworu Gdańskiego odbędzie się w czwartek, 15 października, o godz. 17:00 na fanpejdżu Biblioteki Elbląskiej

Sadzenie drzew w Toruniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE