Odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński

i

Autor: Krzysztof Jaworski Odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński

Taki skarb należy promować. Trwa zrzutka na film o Truso

2021-05-18 13:56

40 lat temu, w podelbląskim Janowie dr Marek Jagodziński odkrył Truso. Z tej okazji planowane jest stworzenie serii filmów poświęconych tej legendarnej osadzie wikingów.

W projekt zaangażowane jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Stowarzyszenie Tezaurus, Leader Film, Grupa Truso i Fundacja Bursztynowy Port. Jego celem jest stworzenie pięciu półgodzinnych, fabularyzowanych filmów. Każdy będzie poświęcony innym aspektom życia osady. Mają one pokazywać historię Truso, życie codzienne jego mieszkańców, wierzenia, kulturę i rzemiosło. Wezmą w nich udział grupy rekonstrukcyjne i profesjonalni aktorzy. W produkcję mają być zaangażowani badacze i specjaliści.

W internecie trwa zbiórka pieniędzy na stworzenie cyklu o wikingach z Truso. Można ją wesprzeć na: zrzutka.pl/truso. Tam też więcej informacji o projekcie „Realizacja fabularyzowanych filmów dokumentalnych o wikińskiej osadzie Truso, emporium wczesnośredniowiecznej Europy, które znajdowało się w Janowie Pomorskim pod dzisiejszym Elblągiem”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Milionowy przychód z podrobionych zegarków!
Sonda
Czy w cyrku powinny występować zwierzęta?