Konserwacja starodruków

i

Autor: Biblioteka Elbląska Zanim zbiór zabytkowy zostanie ucyfrowiony, druki przechodzą odpowiednią konserwację

Starodruki będą na wyciągnięcie ręki!

2020-02-04 13:24

W Bibliotece Elbląskiej trwają prace związane z realizacją projektu „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej”, w ramach którego w okresie 2019–2020 wyselekcjonowane zbiory elbląskiej książnicy wchodzące w skład Narodowego Zasobu Bibliotecznego zostaną zeskanowane, opracowane, zarchiwizowane i udostępnione na stronie Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej w domenie publicznej.

Najstarsze zbiory Biblioteki Elbląskiej liczące ok. 10 tysięcy woluminów są obecnie skanowane, opracowane i archiwizowane. Tzw. digitalizacji poddawane są m.in. druki medyczne.

- Stanowią one przegląd wiedzy i osiągnięć medyków z okresu XVI–XVIII wieku. Dzieła znajdujące się w zbiorach poświęcone są m.in. diagnostyce i profilaktyce chorób i schorzeń, metodom leczenia praktykowanym w czasach współczesnych autorom opracowań - mówi Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.

Digitalizacji zostaną poddane także czasopisma starodruczne, poloniki, a także księgi w wyjątkowych oprawach.

- Do digitalizacji 3D wytypowano cztery księgi w wyjątkowych oprawach wyróżniające się niezwykłym pięknem i ozdobnością oraz unikatowe ze względu na wytłoczone w skórze superekslibrisy właścicieli.
Digitalizację opraw w 3D wykonał partner projektu – Regionalna Pracownia Digitalizacji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wkrótce na stronie pracowni będzie można oglądać efekty digitalizacji wyjątkowych opraw - dodaje Aleksandra Buła.

Projekt, którego łączna wartość wynosi ponad 181 tys. złotych został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.