Rowerem do Truso

i

Autor: UM Elbląg

Rowerem do Truso. To jedna z atrakcji tegorocznej akcji Nocy Muzeów

2021-05-07 13:18

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się pod hasłem Truso – legenda odkryta, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej organizuje rajd rowerowy. Wyprawę zaplanowano na 15 maja (sobota), na godz. 10.00 – 14.00. Rozpocznie się na Bulwarze Zygmunta Augusta 11, przed budynkiem Muzeum, a zakończy w okolicach ronda na Zatorzu. Całkowita długość trasy liczy ok. 30 km.

W  tym roku mija 40 lat od odkrycia osady, a historia jej odnalezienia związana jest właśnie z rowerową wyprawą, trasa rajdu wieść będzie w okolice osady Truso (i z powrotem). Na miejscu uczestników czeka spotkanie z odkrywcą osady, dr Markiem F. Jagodzińskim. Na wyprawę warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, lornetkę, jedzenie i picie oraz środki do dezynfekcji.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia liczba uczestników wydarzenia będzie ograniczona do 30 osób (obowiązuje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo na adres muzeumel@elblag.com.pl w formie skanu lub zdjęcia wypełnionej i podpisanej karty zgłoszeniowej, którą można pobrać na stronie https://muzeum.elblag.pl/truso-legenda-odkryta-wirtualna-noc-muzeow/.

Uczestników rajdu obowiązuje reżim sanitarny – zachowanie bezpiecznego dystansu, osłanianie ust i nosa maseczkami ochronnymi, dezynfekcja rąk (we własnym zakresie).

Warto przypomnieć, że osadę Truso odkrył elbląski archeolog Marek F. Jagodziński. Na pozostałości emporium natknął się w miejscowości Janów Pomorski (obecnie Janów). Niezwykłe były także okoliczności tego przełomowego odkrycia: przyszły doktor archeologii odnalazł ślady tej legendarnej osady podczas weekendowej wyprawy rowerem wyścigowym marki „Huragan”. Nie była to jednak przypadkowa przejażdżka – takie rowerowe penetracje obrzeży jeziora Druzno zalecił jego mistrz, Profesor Jerzy Okulicz-Kozaryn. Podczas jednej z wypraw, wiosną 1981 roku, na polach położonych po wschodniej stronie jeziora, młody archeolog dostrzegł fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęce i duże bryłki bursztynu. Wówczas stało się jasne, że dokonał przełomowego odkrycia.

Największy w historii przemyt papierosów przechwycony przez KAS i SG
Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?