Przed ochotnikami ośmiodniowe szkolenie, wypełnione zajęciami z obsługi broni, strzelania, taktyki, topografii czy ratownictwa pola walki. Nad jego sprawnym przebiegiem czuwać będą instruktorzy 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, którzy zapewniają, że zajęcia będą dynamiczne i wyczerpujące. Przygotują one żołnierzy do rzeczywistych zadań.
- To co dzieje się aktualnie na Ukrainie pokazuje, że musimy być wszyscy zmobilizowani, musimy stawać jeden za drugim i dbać o naszą Ojczyznę (...) Służbę, będę chciał połączyć ze studiami i mam nadzieję, że mi się to uda - mówi kpr. Hubert, który z wojskiem chce się związać na dłużej.
Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym a służbą Ojczyźnie. Szczególnie istotne jest to dla tych, którzy od dawana nosili się z zamiarem wstąpienia do wojska. Najczęściej decydują się na mundur z pobudek patriotycznych.
- W przeszłości byłam na Legii Akademickiej i bardzo mi się spodobało. Uważam, że to jest środowisko dla mnie, bo po prostu zawsze chciałam służyć Ojczyźnie (…) Jestem też studentką i myślę, że Wojska Obrony Terytorialnej są fajną opcją dla studentów (…) Zobaczymy co przyniesie przyszłość, możliwe, że zostanę żołnierzem zawodowym - zaznacza kpr. Wiktoria, która skorzystała z ostatniego terminu szkolenia wyrównawczego w tym roku.
W 4W-MBOT szkoli się w tej chwili łącznie ponad 200 ochotników z Warmii i Mazur, w tym blisko 130 w ramach 16- dniowego szkolenia podstawowego. Uczestnicy słynnej „szesnastki” już 14 października na placu przy Bazylice Rzymskokatolickiej w Braniewie o godz. 10.00 złożą uroczystą przysięgę wojskową. Aby zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej należy przejść szkolenie podstawowe. Szkolenie to skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i długością.
Żołnierze obu szkoleń trafią do swoich macierzystych batalionów, w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu. Tam będą doskonalić swoje umiejętności przez najbliższe trzy lata, gdyż tyle trwa cykl szkolenia terytorialsa. W 4W-MBOT (najliczniejsza Brygada OT) służy obecnie ponad 3,5 tys. żołnierzy.
Zainteresowani służbą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mają jeszcze czas by aplikować na ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe, które rozpocznie się 17 listopada w Braniewie.
Zespół prasowy 4W-MBOTopr. as
Polecany artykuł: