Budynek Podzamcza elbląskiego Muzeum

i

Autor: Muzeum w Elblągu

INWESTYCJE

Prace trwały 16 lat. Elbląskie Muzeum w końcu wyremontowane

2023-10-23 16:22

W minionym tygodniu (19 października) nastąpił odbiór robót budowlanych obejmujących remont dachu zabytkowego budynku Podzamcze – skrzydło wschodnie, stanowiącego siedzibę Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Kończy to długi cykl remontów w muzeum.

Koniec remontu elbląskiego Muzeum

W ramach inwestycji wymienione zostały uszkodzone elementy deskowania oraz całość pokrycia dachu obiektu. Wykonano izolację połaci dachu II piętra i lukarn, zamontowano nowe obróbki blacharskie oraz uzupełniono orynnowanie. Prace zostały zrealizowane przez jedną z elbląskich firm. W ich efekcie zabytkowy obiekt, stanowiący jeden z niewielu reliktów przestrzennych i budowlanych dawnego kompleksu zamku krzyżackiego, został zabezpieczony, a znajdujące się w budynku zbiory muzealne zyskały właściwe warunki przechowywania. W obiekcie i jego otoczeniu możliwe stało się także prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej czy związanej z popularyzacją dziedzictwa kulturowego regionu. W budynku Podzamcze prezentowanych jest 5 wystaw stałych przybliżających historię miasta i regionu. Mieszczą się tu także magazyny zbiorów i pracownie naukowe.

Remont dachu Podzamcza stanowił ostatni etap procesu modernizacji elbląskiego muzeum zapoczątkowanego w 2007 r. W latach 2007 – 2012 została opracowana dokumentacja projektowa inwestycji oraz pozyskano środki finansowe z Unii Europejskiej na remont jednego z budynków i dziedzińca. Następnie, w roku 2016, zrealizowano I etap remontu skrzydła południowego budynku Podzamcze ze wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2017-2018 wyremontowano obiekt Gimnazjum i ukończono prace w skrzydle południowym. Środki na ten cel pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dopiero w bieżącym roku udało się uzyskać dofinansowanie na zwieńczenie procesu modernizacji, czyli na remont dachu Podzamcza, w ramach projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”, dofinansowanego przez Unię Europejską, z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Jak łatwo policzyć, cały proces trwał 16 lat.

Finalizacja procesu modernizacji infrastruktury muzeum jest najcenniejszym prezentem urodzinowym dla instytucji z okazji jubileuszu 70-lecia, który przypada na marzec 2024 roku.